Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

V hledáčku teroristů nebyl poprvé. Bataclan ale znovu otevřeme, vzkazuje vedení

Svět

  7:00
PAŘÍŽ - Koncertní síň Bataclan, v níž přišlo o život 89 lidí, nebyla podle francouzských vyšetřovatelů zamýšleným terčem teroristů poprvé. Rizika útoků se objevila již v roce 2007, 2008 a 2009. Vedení podniku je ale přesvědčené, že koncertní síň zase otevře. Zatím ale neví kdy.

Pár se objímá před koncertním domem Bataclan. foto: Reuters

Podle časopisu Roling Stone jde o jedno z nejlepších malých rock’n’rollových koncertních míst. Hudební síň Bataclan byla vybudována před 151 lety a jméno dostala po operetě Jacquese Offenbacha. Od počátku sloužila jako místo, kde se odehrávaly koncerty. Menší pauza nastala ve 20. století, kdy byl Bataclan přebudován na kino. Od roku 1976 ale hostil koncerty znovu. Až do 13. listopadu, kdy se stal terčem teroristického útoku. Zahynulo zde 89 lidí. Od té doby jako by se zde zastavil čas.

Na budově je stále informační tabule uvádějící koncert kapely Eagles of Death Metal. Všude okolo je ale ticho, lidé se sem scházejí, jen aby položili květiny a zapálili svíčku. Poprvé od svého vzniku se hudební dům Bataclan na delší dobu uzavřel veřejnosti.

Hrozby již od roku 2007

13. listopad přitom nebyl v hledáčku teroristických skupin poprvé. Výhružkám Bataclan čelil již v letech 2007 a 2008, kdy opakovaně hostil konference židovských organizací. V domě se také konaly slavnosti izraelské pohraniční policie známé jako Magav. V roce 2008 dostal klub varování od skupiny nesoucí název Resistancepalestine. „Jestli Bataclan a Migdal budou tak jako v předešlých letech pořádat slavnost pro Magav, už to nevydržíme a budete platit za následky svých činů. Příště už si nepřijdeme promluvit,“ vzkázala tehdy skupina podle deníku Le Figaro.

Svědectví z koncertu: Nepřestávali střílet, všude byla krev a mrtvá těla. Útočníci mluvili o Sýrii

Deník Financial times přichází s informacemi, že hrozba útoku se pak objevila také v roce 2009. Útok na Bataclan tehdy podle francouzských úřadů plánoval Belgičan Farouk Ben Abbas napojený na pobočku Al Káidy v Gaze známé jako „Jaish al Islam“. Z tohoto důvodu média spekulovala, že i proto si teroristé vybrali jako jeden z cílů v pátek 13. listopadu i Bataclan.

Koncertní dům Bataclan.

Bývalý majitel klubu Joel Laloux však tuto souvislost odmítá. Podle něj se klub se stal terčem jednoduše proto, že teroristé věděli, že zde bude v pátek večer hodně lidí. „Když se v Bataclanu pořádá koncert, nachází se v něm mezi 1500 až 2000 lidmi, citoval jej deník The Guardian.

Laloux nicméně Bataclan v září tohoto roku prodal. Novým majitelem se stal mediální gigant Lagardere. Jeho manažer Dominique Revert uvedl, že Bataclan nezůstane zavřený. „Znovu se otevře, o tom není pochyb. Srdce budou těžká pár měsíců, pár let. Ale znovu klub otevřeme. Nevzdáme se.“

A Laloux dodává: „Až k tomu dojde, budu stát v první řadě.“

Autor: