14. listopadu 2013 13:12, aktualizováno  17:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Iráku zemřelo přes 40 lidí při útocích na šíitské poutníky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Sebevražedný útok v Iráku na šíitské poutníky. Zahynulo nejméně 20 lidí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sebevražedný útok v Iráku na šíitské poutníky. Zahynulo nejméně 20 lidí | foto: Reuters

BAGDÁD Nejméně 41 lidí ve čtvrtek zahynulo a více než stovka dalších byla zraněna při útocích na šíitské muslimy, kteří oslavují svůj největší náboženský svátek. Terčem sebevražedného útočníka a dvou pumových atentátů se stali šíitští poutníci mířící do posvátného města Karbalá, kde se nachází mauzoleum imáma Husajna. V Karbale jsou podle odhadu úřadů při letošním svátku ášúrá očekávány až dva miliony poutníků.

Nejkrvavější ze čtvrtečních útoků se stal ve městě Sadíja severovýchodně od Bagdádu. Sebevražedný útočník se tam odpálil uprostřed početné skupiny šíitů shromážděných u příležitosti začátku svátku ášúrá. Výbuch zabil nejméně 32 lidí a zranil 75. O život přišel i sebevrah.

Dvojí a téměř současný výbuch předtím postihl u stánku s občerstvením poutníky procházející městem Hafríja asi 50 kilometrů jižně od Bagdádu. Exploze podle agentury AP zabily devět osob a zranily 31 lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Ášúrá je připomínkou pro šíity tragické bitvy z roku 680, kdy zahynul vnuk proroka Mohameda Husajn a jeho spojenci. Šíité si událost připomínají známými obřady, při nichž se muži bičují řetězy na znamení zoufalství.

Šíitští muslimové zahájili oslavu svého nejvýznamnějšího náboženského svátku - ášúry.

V Iráku se s tímto svátkem každoročně pojí násilí, protože jej sunnitští radikálové využívají k útokům na šíitská shromáždění.

I když vláda pravidelně zpřísňuje bezpečnostní opatření jak na trasách, jimiž poutníci procházejí, tak i v samotné Karbale, ášúrá je pravidelně spojená s úmrtím věřících. Při středečních útocích mířených rovněž většinou na šíity zahynulo na různých místech v Iráku 27 lidí.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse