2. února 2010 10:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Íránu dál panuje tyranie a diktatura, říká vůdce opozice

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Mír Hosejn Musáví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mír Hosejn Musáví. | foto: ČTK

TEHERÁN Vůdce íránské opozice Mír Hosejn Músáví ostře zkritizoval vládnoucí režim. V Íránu nadále vládne tyranie a diktatura, uvedl ve svém prohlášení na internetu. Islámská revoluce nesplnila svůj cíl vymýtit v zemi totalitu, dodává Músáví, který rovněž v textu slibuje, že bude pokračovat v boji za práva íránského lidu navzdory tlaku íránského vedení ukončit protivládní protesty.

"Umlčování médií, plnění věznic a brutální zabíjení lidí, kteří v ulicích pokojně žádají respektování svých práv, svědčí o tom, že tyranie a diktatura z dob monarchie jsou (v Íránu) nadále zakořeněny," konstatuje ve svém komuniké Músáví, který se po neúspěšné kandidatuře v červnových prezidentských volbách stal ústředním hlasem opozice vůči vládě prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

"Zelené hnutí se nevzdá svého mírového boje... dokud nebudou dodržována lidská práva," podotýká dále Músáví na webových stránkách Kaleme.org.

Zdůrazňuje také, že politicky motivované zatýkání a popravy demonstrantů jsou protiprávní a že by měla být změněna ústava, aby byla zajištěna svoboda a demokracie. "Pokojné protesty jsou právem Íránců," dodává zmíněný opoziční politik.

Minulý týden byli v Íránu oběšeni dva lidé v souvislosti s nepokoji, které se rozpoutaly po sporných červnových prezidentských volbách, v nichž obhájil svůj mandát Ahmadínežád. K trestu smrti bylo odsouzeno ještě dalších devět lidí, kteří čekají na výsledek odvolacího řízení. Vysoký představitel íránské justice dnes prohlásil, že těchto devět "kontrarevolucionářů" obviněných z pokusu svrhnout íránský režim bude rovněž "v brzké době popraveno".

Músáví a další neúspěšný prezidentský kandidát Mahdí Karrúbí svolali své stoupence na novou manifestaci 11. února, kdy země slaví 31. výročí islámské revoluce.

Poslední velké protivládní protesty skončily 27. prosince krveprolitím. Zemřelo osm demonstrantů a podle íránských úřadů bylo přes 1000 lidí zatčeno. Vláda varovala, že další demonstrace nebude tolerovat.

ČTK
  • 0Diskuse