Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V Irsku v květnu prudce poklesly ceny

Česko

Inflace se díky hospodářské krizi dostala na -4,7 procenta. To je nejnižší úroveň od 30. let minulého století

PRAHA/DUBLIN Hospodářská krize srazila v květnu inflaci v Irsku do záporných hodnot. Země se tak potýká s deflací. Ceny v meziročním srovnání klesly o 4,7 %, což je stav, který irská ekonomika nezažila od roku 1933. Podle agentury AFP to prohlásil mluvčí irského statistického úřadu CSO, který uvedl, že v roce 1933 klesly ceny v meziročním srovnání o 6,9 procenta.

Irsko patří mezi evropské země, na něž recese dopadla nejhůře. Letos by měl výkon ekonomiky klesnout o 8,7 procenta a příští rok se pokles zpomalí na 4,6 procenta. Až v roce 2011 by se měla podle odhadu společnosti Goodbody Stockbrokers irská ekonomika vrátit k mírnému růstu o jedno procento.

Recesi velmi silně pocítí obyvatelé Irska, které bylo do nedávna zdrojem pracovních míst pro obyvatele z celé Evropy. Už teď je ale bez práce 11,8 procenta obyvatel země, což je nejvyšší nezaměstnanost za posledních třináct let. V roce 2011 by se však měla nezaměstnanost vyšplhat až na 17,5 procenta, což znamená, že po odeznění recese budou irské hospodářství čekat radikální strukturální změny podobné těm, jimiž prošlo Finsko počátkem 90. let minulého století. Finsko se přitom k zaměstnanosti srovnatelné s obdobím před recesí dostávalo celých osmnáct let.

Problémy s financováním státního rozpočtu už mimo jiné i kvůli rostoucím výdajům na sociální podporu cítí také irská vláda. Schodek letos dosáhne úrovně 10,8 procenta hrubého domácího produktu, což je třikrát víc, než dovolují pravidla platná pro eurozónu.

Nafukující se deficit státního rozpočtu vyvolává obavy na trhu. Ratingové agentury snižují úvěrové hodnocení země a vláda by se mohla dostat do situace, kdy o její dluhopisy nebudou mít investoři zájem. „Abychom znovu začali nakupovat irské vládní dluhopisy, bude muset vláda dostat pod kontrolu svou finanční situaci, stabilizovat realitní trh a zastavit růst nezaměstnanosti,“ řekl agentuře Bloomberg Marco Meijer, který pro investiční fond Pioneer Investment Management spravuje portfolio zahrnující státní dluhopisy v hodnotě dvaadvaceti miliard eur. Podle Meijera se přitom bude rating Irska v blízké budoucnosti ještě snižovat.

Lidé odmítají utrácet Prudká deflace je pro ekonomiky v krizi nebezpečná, neboť snižuje výdaje domácností. Obyvatelstvo totiž vzhledem ke klesajícím cenám očekává další zlevňování a odkládá nákupy. Tím se krize ještě prohlubuje.

V květnu v Irsku nejvíce klesly ceny bydlení, vody, energií a dalších paliv. V meziměsíčním srovnání se propadly o čtyři procenta, meziročně však téměř o dvacet procent. Deflaci dále způsobily klesající ceny služeb (meziročně o 4,8 %) a zboží (4,5 %).

Obecně vzato je příčinou deflace v Irsku hospodářská krize, Centrální banka snižuje úrokové sazby a maloobchodníci se snaží přilákat zákazníky velkými slevami. Za pádem ceny bydlení a energií je zas nízká poptávka.

Vláda Briana Cowena už na krizi reagovala přijetím úsporných balíčků.

***

Deflace - postrach ekonomiky

Deflace je pokles cen v ekonomice, tedy inflace se záporným znaménkem. Je příznivá pro spotřebitele, kteří platí méně za zboží a služby. Naopak znevýhodňuje výrobce a prodejce, kterým klesají tržby. Obvykle k ní dochází pouze krátkodobě. Dlouhodobá deflace by mohla být pro ekonomiku pohromou. Firmy by musely snižovat náklady, což by vedlo k poklesu zaměstnanosti, a v důsledku nedostatečných útrat k dalšímu snižování cen. Došlo by k tzv. deflační spirále. S deflací se v současné době potýkají i další země. V květnu to byly Thajsko (3,3 %), Čína (1,5 %), Švýcarsko (1 %), Španělsko (0,8 %), Spojené státy (0,7 %), Singapur (0,7 %), Tchaj-wan (0,5 %), Belgie (0,4 %), Japonsko (0,1 %) a Švédsko (0,1 %).