30. června 2015 11:23, aktualizováno  13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V japonském šinkansenu zahynuli dva lidé, jeden se upálil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Dva lidé dnes zahynuli ve vysokorychlostním japonském vlaku šinkansen poté, co... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dva lidé dnes zahynuli ve vysokorychlostním japonském vlaku šinkansen poté, co... | foto: Reuters

TOKIO Dva lidé zahynuli ve vysokorychlostním japonském vlaku šinkansen poté, co se jeden z nich polil hořlavinou a zapálil. Informovala o tom agentura AP. Dalších devět cestujících utrpělo zranění. Na palubě vlaku byla v době tragédie asi tisícovka lidí. Provoz na trati mezi Tokiem a Ósakou, kde se incident stal, byl pozastaven.

Dva lidé dnes zahynuli ve vysokorychlostním japonském vlaku šinkansen poté, co se jeden z nich polil hořlavinou a zapálil. Informovala o tom agentura AP. Dalších 26 cestujících utrpělo zranění. Na palubě vlaku byla v době tragédie asi tisícovka lidí. Provoz na trati mezi Tokiem a Ósakou, kde se incident stal, byl na několik hodin pozastaven.

Neznámý muž se upálil v prvním vagonu, uvedly japonské železnice. Jeho motiv není znám, úřady nicméně vycházejí prozatím z toho, že to byla sebevražda, a ne kriminální čin. Druhým mrtvým je žena, jejíž tělo bylo nalezeno na opačné straně vozu. Podle informací AP se zřejmě otrávila kouřem. Kvůli nadýchání kouřem muselo být ošetřeno 26 lidí, stav tří z nich je vážný.

Neznámý muž se upálil v prvním vagonu, uvedly japonské železnice. Jeho motiv není znám, úřady nicméně vycházejí prozatím z toho, že to byla sebevražda, a ne kriminální čin. Druhým mrtvým je žena, jejíž tělo bylo nalezeno na opačné straně vozu. O příčině její smrti se média nezmiňují, uvádějí ale, že nejméně devět dalších lidí muselo být ošetřeno kvůli nadýchání kouřem. Stav jednoho z nich je podle AP vážný.
Dva lidé dnes zahynuli ve vysokorychlostním japonském vlaku šinkansen poté, co se jeden z nich polil hořlavinou a zapálil. Informovala o tom agentura AP. Dalších devět cestujících utrpělo zranění.

Jeden z cestujících vypověděl, že k němu přistoupil muž a řekl mu, aby se k němu nepřibližoval, protože to může být nebezpečné. Poté se polil oranžovou tekutinou a zapálil. Další ze svědků zase řekl, že se od zmíněného muže rychle vzdálil, když ucítil benzin.

Nouzové zastavení

Vlak na trati nouzově zastavil na předměstí města Odawara, které je asi 80 kilometrů západně od Tokia. Stalo se tak poté, co jeden z pasažérů stiskl tlačítko pro mimořádné události. Strojvedoucí se následně podle BBC pokoušel plameny uhasit. Zveřejněné záběry ukazují, že vnitřek soupravy byl plný dýmu.

Vysokorychlostní trať mezi Tokiem a Ósakou byla asi dvě a půl hodiny uzavřená. Po uhašení požáru a odvětrání vagonu technici 16vozovou soupravu odtáhli do Odawary, kde vystoupili zbylí cestující, kteří nebyli již dříve kvůli zdravotním problémům evakuováni.

 Vlaky šinkansen, které jezdí rychlostí přes 300 kilometrů v hodině, jsou považovány za nejbezpečnější na světě. Za více než 50 let provozu nezaznamenaly žádnou nehodu, při které by někdo zahynul, poznamenala BBC. Tento zpravodajský portál zároveň připomněl, že sebevraždy v zemi nejsou výjimečné a že nejčastější příčinou smrti japonských mužů ve věku 20 až 44 let je právě sebevražda.

ČTK
  • 0Diskuse