Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V Jerevanu zadrželi šéfa postsovětské ‚protiváhy NATO‘, měl se snažit svrhnout ústavní pořádek

Svět

  10:38
Jerevan/Moskva - Do obtížné situace se v minulých dnech dostala Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), vojenská aliance několika postsovětských států založená v roce 1992. Arménský generál Jurij Chačaturov, který jako generální tajemník organizaci řídí, byl podle médií v Jerevanu obviněn z pokusu o svržení ústavního pořádku. Rusko situaci ve vedení ODKB sleduje se znepokojením, o osud Chačaturova se telefonicky zajímal ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. foto: Reuters

Vojenská aliance, která má být protiváhou NATO, sdružuje Rusko, Arménii, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán. Původní členové Uzbekistán, Gruzie a Ázerbájdžán organizaci v pozdějších letech opustili. Štáb ODKB sídlí v Moskvě, Rusko má na chod aliance zásadní vliv.

Chačaturov byl zatčen minulý týden v rámci vyšetřování krvavých nepokojů v Jerevanu v roce 2008. Hlavním obviněným je bývalý arménský prezident Robert Kočarjan, který stál v čele jihokavkazského státu v letech 1998 až 2008.

Po jeho odchodu z funkce se v únoru 2008 vítězem prezidentských voleb stal Serž Sargsjan, ale stoupenci jeho protikandidáta Levona Ter-Petrosjana výsledek voleb neuznali. Jerevan ovládly demonstrace, na které policie reagovala tvrdým zákrokem. Zahynulo osm demonstrantů a dva policisté, několik set lidí bylo zraněno. Nově zvolený šéf státu Sargsjan krizi ustál a vládl Arménii až do letošního roku.

Chačaturov byl v době nepokojů vojenským velitelem jerevanské posádky a podle žaloby nese za násilnosti odpovědnost. Podíl na potlačení demonstrací popírá, o víkendu byl z vazby propuštěn na kauci. Z rozhodnutí soudu nesmí opustit Arménii.

O osud arménského generála, který se v rámci pravidelné rotace do čela ODKB postavil loni, se zajímá Moskva. Podle agentury TASS do Jerevanu telefonoval Lavrov, který se podle oficiální zprávy zajímal o „součinnost v rámci společných integračních seskupení“. Podle ruských médií Kreml situaci v Arménii velmi pozorně sleduje.

Kauzu nepokojů v roce 2008 otevřely arménské soudy krátce po pádu Sargsjana, kterého letos na jaře ve funkci premiéra po lidových bouřích nahradil Nikol Pašinjan. Bývalý novinář v roce 2008 stál na straně Ter-Petrosjana, po potlačení demonstrací se tehdy musel skrývat před policií.

Proti vyšetřování událostí v roce 2008 a zadržení Kočarjana a Chačaturova v pondělí protestoval bývalý arménský premiér Vazgen Manukjan. V prohlášení vydaném v Jerevanu varoval, že vyšetřování může vést k „masovým represím obdobným teroru v SSSR v roce 1937,“ kdy sovětská tajná policie uvěznila a popravila velké množství skutečných i domnělých odpůrců komunistického režimu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!