Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V Johannesburgu letí míč rychleji

Česko

Někdy rozhodne o vstřelení gólu pouhých pár centimetrů. To musí mít na paměti brankáři na fotbalovém mistrovství v Jihoafrické republice. Řada kvalifikačních zápasů i finálové utkání se totiž hraje na stadionech v nadmořské výšce od 1400 do 1700 metrů. Řidší vzduch klade míči menší odpor a balon letí rychleji. O kolik setin sekundy dorazí k cíli dříve? A jaký je to rozdíl v centimetrech?

Tyto otázky si položil britský vědec Steve Haake z Sheffield Hallam University. Zaměřil se na týmy, které sehrají větší část zápasů ve skupině u moře, kde je vzduch hustější, a poté pojedou na utkání do hor, kde vystřelené míče létají rychleji. Výsledky výzkumu uveřejnil v prvním červnovém vydání časopisu New Scientist a na svém blogu.

Například v Durbanu, který leží těsně nad hladinou moře, překoná míč vzdálenost téměř 23 metrů mezi střelcem a brankářem za 0,815 sekundy. V Johannesburgu, který leží v horách 1701 m n. m., urazí míč stejnou dráhu za 0,797 sekundy. Po přepočtu činí rozdíl 41 centimetrů. Ještě k větší disproporci dospěl Steve Haake při porovnání Kapského Města s Johannesburgem. V takovém případě musí brankář počítat s rozdílem 49 centimetrů. Britský vědec proto navrhuje určitou formu aklimatizace brankářů na chování míče.

Podle Maria Buzka z Fakulty tělesné výchovy a sportu UK lze rozdílnou rychlost vyrovnat tréninkem. Brankáři se při něm učí koncentrovat pozornost po celou dobu utkání, i když roste únava. Gólmani rovněž trénují schopnost předvídat dráhu letu, což je v horském prostředí snadnější. „Řidší vzduch totiž nezpůsobuje velké změny v letu, protože míč tolik,neplave‘, udržuje si stálou rotaci a dráha je přímočařejší,“ říká Buzek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!