Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rathovi účastníci zájezdu. Policie jde po dalších stavebních firmách, podnět dal Metrostav

Česko

  5:00
PRAHA - Policie rozjela vyšetřování dalších stavebních firem zapletených do kauzy Rath. Jak zjistil server Lidovky.cz, zajímá se o společnosti, jež podle ní měly ve zmanipulovaných tendrech hrát roli takzvaného křoví. Podávaly nabídky tak, aby vyhrál předem domluvený výherce. Vyšetřování odstartovala největší stavební společnost v Česku Metrostav, která čelí se svými dvěma vrcholnými manažery obvinění.

Soud s Davidem Rathem v pondělí 13. července. foto:  Michal Šula, MAFRA

Skupina kolem tehdejšího hejtmana Davida Ratha říkala takovým firmám „účastníci zájezdu“, ve stavební branži dostaly označení výrazem křoví. Podle policie byla úloha společností v kauze Rath prostá - na oko se přihlásily do předem rozhodnutých tendrů a podaly nabídku vyšší než dohodnutý vítěz, aby nevyhrály. Tím tendru dodaly zdání zákonnosti.

V Rathových tendrech dělaly křoví obří stavební firmy. Účastníci zájezdu, říkali jim

„Nabídka Metrostavu byla sice s nejnižší celkovou cenou oproti ostatním uchazečům a stala se vítěznou, avšak vyšší oproti cenám obvyklým,“ píší například kriminalisté v obvinění Metrostavu v souvislosti s tendrem pro kolínskou nemocnici.

Jenže zatímco největší českou stavební firmu policie stíhá, konkurenti z branže, kteří se podle policie účastnili zmanipulovaných tendrů, obvinění unikli. A právě to Metrostavu vadí. Podle informací serveru Lidovky.cz na jeho popud detektivové „účastníky zájezdu“ prověřují a je možné, že je obviní.

Křoví v kauze Rath

  • Gemo Olomouc
  • OHL ŽS
  • Mota Engil ČR
  • Subterra
  • PSG International

Mají různé návrhy

Bez bližších informací to nepřímo potvrdil dozorující státní zástupce Jiří Pražák. „K věcem ve fázi prověřování nemůžu nic říct,“ řekl serveru Lidovky.cz. Nechtěl ani specifikovat, zda policie začala jednat skutečně na popud Metrostavu. „Různí obvinění mají v rámci řízení různé návrhy a těch je celá řada. Policejní orgán s nimi pracuje,“ uvedl v obecné rovině. Komentář odmítla advokátka Metrostavu Dana Kořínková. „Už jsem několikrát říkala, že se v dané věci nebudu k ničemu vyjadřovat,“ odmítla otázky.

Není tak jasné, o kolik firem přesně se kriminalisté zajímají. Server Lidovky.cz se na společnosti zmiňované v kauze Rath jako křoví obrátil s dotazem, zda je policie oslovila. Část informaci potvrdila, část odpověděla vyhýbavě, některé firmy nereagovaly vůbec.

„Policie skutečně naši společnost kontaktovala. Veškeré požadované doklady jsme ji samozřejmě ve stanovené lhůtě poskytli,“ reagoval ředitel právního úseku olomoucké společnosti Gemo František Borek. Firma se podle obvinění zapletla do zmanipulované zakázky pro kolínskou nemocnici.

Kauza Rath II: Policie jde po firmách

Ve navazující části korupční aféry kolem Davida Ratha případu figuruje mezi obviněnými kromě někdejšího středočeského hejtmana dalších osm lidí a osm firem včetně Metrostavu a jeho dvou manažerů Pavla Piláta a Jiřího Anděla, či společnosti Konstruktiva Branko nebo JIPE. Stíháni jsou vedle Ratha i nepravomocně odsouzení Petr a Kateřina Kottovi, v jednom skutku i šéf středočeské záchranné služby Martina Houdka.

Citelný postih hrozí i firmám i právnickým osobám, a to jak v podobě vysokého peněžitého trestu, tak i faktického zrušení společnosti.

Manipulace se zakázkami se podle policistů týkaly zaprvé rekonstrukce bloku C2 v Nemocnici Kladno, rekonstrukce pavilónu O kolínské nemocnice, výstavby parkoviště a pavilonu Palackého v nemocnici Mladá Boleslav a zakázky na dodávku 48 sanitek pro středočeskou záchrannou službu.

Policejní zájem potvrdila i firma Ingbau CZ, která měla hrát stafáž v případě zakázky na rekonstrukci gymnázia v Hostivici. „Naše společnost poskytla požadovanou součinnost v trestním řízení jako svědek a nebylo vůči ní zahájeno trestní stíhání, k takovému postupu není ani důvod,“ reagoval jednatel společnosti Tomáš Jansa.

Opatrně informaci potvrdila také stavební firma OHL ŽS, opět figurující v kolínském tendru. „V případě, že jsme požádáni orgány činnými v trestním řízení o poskytnutí informací, potom dle zákona jsou tyto standardně předloženy. Bližší informace, které by eventuálně mohly narušit průběh vyšetřování, nebudeme veřejnosti poskytovat,“ odpověděla mluvčí společnosti Taťjana Pelíšková.

Nejsme stíháni

Společnosti BAK a Subterra pouze uvedly, že nejsou stíhány, což nicméně neznamená, že jejich roli kriminalisté neprověřují. Prozatím není jasné, zda stavební obry policie obviní. Zkomplikovat by to navíc mohla novela zákona, která v případě schválení poskytne únikovou cestu i společnostem, o jejichž případech se ještě nerozhodlo.

Pro druhou část kauzy Rath však jejich prověřování může minimálně znamenat zdržení. Policie navrhla obžalovat Ratha, Piláta, Anděla a dalších šest lidí společně s osmi společnostmi letos v srpnu. Od té doby se ale čeká na podání obžaloby.

Pokud by aktuální prověřování přerostlo v obvinění a posléze i v pravomocný trest, byla by to další vážná rána pro stavební branži. Před pár týdny totiž Úřad pro ochranu hospodářské soutěže obvinil sedm firem z kartelu a udělil jim rekordní pokutu přesahující dvě miliardy korun. Společně se měly domlouvat, které zakázky kdo vyhraje. Jako největší podvod zmiňuje antimonopolní úřad zakázku na stavbu necelých šesti kilometrů rychlostní silnice R4 Mirotice –Třebkov, kartelové praktiky se v tomto případě týkaly let 2006 až 2008.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč