31. května 2009 12:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V komunitě mladých je 'in' být napravo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 406Diskuse
Vedoucí PR České strany sociálně demokratické Petr Dimun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedoucí PR České strany sociálně demokratické Petr Dimun. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Házení vajíčky byla především bitva o jejich mediální interpretaci. Za ČSSD ji vedl šéf marketingu Lidového domu Petr Dimun.

LN Jak hodnotíte roli médií v takzvané vajíčkiádě?

Jako problém. V každém městě s námi chodil hrozen novinářů, kteří čekali pouze na to, až někdo vyvolá provokaci. Okamžitě se na takového člověka vrhli a jeho verzi událostí lili na zpravodajské servery – a s tím se v té chvíli dá už jen velmi těžko bojovat. Pravda v uvozovkách o průběhu mítinku byla většinou pravda jen těch, kdo ten mítink narušovali. Pro média to byl okamžitě hrdina a martyr. Lidi tyhle údajné hrdiny viděli v médiích a říkali si: Jdem házet taky. To se lavinovitě šířilo a média tomu velkou měrou napomohla. Takový člověk si okamžitě vymýšlel další a další historky, jak byl surově zbit a podobné věci – nic takového se nikdy nestalo.

LN Například?

Například v Litoměřicích, kde prý měla zasahovat ochranka. Ochranka to nebyla. Nebyli to ani pořadatelé, byli to normální členové ČSSD, kteří shodou okolností vypadali jako ochrankáři, protože měli černé brýle a svaly. Ale byli to normální členové ČSSD, kteří byli naštvaní, když jim Marťani na kolech přejeli nohu a stříkali jim do obličeje octovou vodu.

LN Mně říkali přímí svědci, že to bylo jinak: že Marťany vytahovali z davu, když tam stáli v klidu a nikomu nic nedělali.

Já jsem zase mluvil s jinejma lidma. A dokonce jsem u toho byl přítomnej. Oni byli opakovaně vyzváni, ať toho nechají. A když tam opakovaně najíždějí na nohy...

LN Na kolik nohou najeli?

Já jsem ty nohy nepočítal. Ale to je absurdní diskuse, o tom se bavit nebudu. Prostě najeli na nohu, byli vyzváni, aby odešli, neodešli, byla přizvána policie a z mítinku, který narušovali, byli odvedeni. Tečka.

LN Nevyváděli je policisté, ale vaši svalnatci. Jak může normální člen ČSSD někoho chytit do kleští a vyvádět ho z davu?

Já to neobhajuju, ale není to pořadatel, za to neneseme odpovědnost. My jsme také následně vyzvali všechny naše příznivce, aby se nenechali vyvést z míry a nereagovali na ty provokace násilím. Vy hned píšete: ČSSD udělala něco špatného. Ne, ti lidé udělali něco špatného, ale ČSSD za to nenese odpovědnost. Nebyli to pořadatelé, ale členové. Reagovali spontánně na věc, která se jim stala.

LN Novináři na vašich mítincích spočítali, že se kolem Jiřího Paroubka kromě tří čtyř osobních strážců a pořadatelů v růžových tričkách na všech mítincích pohybovalo deset dalších svalnatců v davu. Co to je za lidi?

Asi organizátoři. Já je všechny neznám. Já vím, že s panem předsedou jezdí pravidelně dva lidé, kterým vy říkáte svalovci, a potom jsou tam pořadatelé, které ze zákona musíme mít.

LN A co ta desítka svalovců, kteří vás podle reportérů všude doprovázejí?

To prostě není pravda. Ne.

LN Kdo je takový ten pán v hučce a zednických ušpiněných kalhotách, který se objevoval na různých mítincích?

S odpuštěním nevím. S předsedou nejezdí.

LN On jezdí sám od sebe? Novináři ho zachytili na různých mítincích.

Já jsem to neviděl. Sorry, neviděl. Jinak – pro novináře každej, kdo má svaly, černý brejle a je vyholenej, je ochranka. Já jsem měl na jednom mítinku černý brejle a černý sako a novinář, který mě nepoznal, okamžitě běžel za mnou, a prý kým jsem najatej? Tak jsem si sundal brejle a říkám: Vy si myslíte, že jsem ochranka?

LN Ti dva svalnatci z Litoměřic jsou typičtí členové ČSSD?

Určitě jsou výjimeční v tom smyslu, že moc sportovců v organizaci nemáme. Faktem je, že Petr Benda (předseda ČSSD v Ústeckém kraji a asistent Jiřího Paroubka – pozn. red.) vzhledem k tomu, že podporuje sport a je navázaný na hokej, tam má víc lidí, kteří holdují sportu. Dělat z nich ochranku je vytváření virtuální reality.

LN Pan Benda dělal správce bordelů, takže třeba je ta asociace s ochrankáři na místě.

Já se o tomhle vůbec nechci bavit. To je obviňování bez důkazů.

LN Vy jste si nevšiml článků, kde se píše o tom, že pan Benda spravoval v Dubí bordely?

Já tohle beru jako další z pomluv. Máte důkazy? Žádné mi nepředkládáte. Jedna paní povídala.

LN Pojďme k slavnému mítinku v Domažlicích. Tam vaši lidé napadli muže, který nic neházel, jen nesl Paroubkovi leták.

Ten člověk byl přesně podle zákona opakovaně vyzván k tomu, aby opustil prostor. Jedna důchodkyně mu vytrhla ten jeho leták, zmuchlala ho a začala ho po něm házet. Došlo k potyčce a byla přivolána policie. Ti lidé tam opravdu reagovali tak, že mu ta babička vytrhla leták, hodila ho po něm, on začal řvát: Pomoc, pomoc, pomoc – ti důchodci na něj řvali: Ty hajzle, co tady děláš? V té chvíli prostě byla přivolána policie.

LN Aha. Takže vy jste vlastně toho demonstranta bránili před davem?

Mohlo tam dojít k čemukoliv. Předseda mu říkal, že ten leták nechce, třikrát čtyřikrát mu to řekl, on začal volat: Pomoc, pomoc, pomoc, důchodce mu to sebral, hrozila skrumáž, tak byla přivolána policie. Do té doby se mu nic nestalo.

LN Vy jste vydal tiskovou zprávu a v ní stojí, že ten muž „začal být agresivní a slovně i fyzicky ohrožoval občany“. To je trochu jiný příběh. Sám říkáte, že si začala důchodkyně.

Tak tam samozřejmě byli novináři, kteří z toho člověka udělali martyra. Já jsem reagoval.

LN Takže tiskové zprávy ČSSD nejsou popis reality, ale jen pokračování a reakce na zprávy médií?

Byla to reakce na to, co vydávají novináři. Já jsem stál u novináře z Mladé fronty, který okamžitě volal do redakce, jak to prý bylo, tak jsem říkal: ne, to bylo jinak. Já jsem tam prostě byl a viděl jsem to jinak, než to viděla většina těch novinářů.

LN Proč mám věřit vám, zaměstnanci zúčastněné strany, víc než různým reportérům, kteří byli na místě stejně jako vy?

Novináře zajímá spor, atak. Ale nikdo z nich nešel za těmi ochrankáři, nikdo z nich za nimi nešel. Přesto že jsme jim dali jména.

LN Třeba se jich bojí.

Sorry, novináři se bojej? To byli normální lidi, jenom že když má černé brejle a svaly, tak se ho mají bát? Nebo důchodce, který někoho ztluče deštníkem? Nevím, mně to připadá absurdní.

LN Proč pořád tvrdíte, že hlavní odpovědnost za vajíčka nese ODS?

Nevím, jestli jste si dělal analýzu projevů na prosincovém kongresu ODS. Tam zaznělo od několika lidí, že Paroubek je horší než komunisti, že to je nová normalizace a že na tom ODS musí stavět kampaň.

LN No a? O nás Paroubek říká, že než Lidové noviny jsou lepší komunistické Haló noviny.

To jsem neslyšel. Slyšel jsem x výroků, kde se vyjadřuje velmi kriticky na adresu Haló novin. Nicméně – já mám pořád známé v ODS, kteří nesouhlasí s některými praktikami volební kampaně – nemůžu je jmenovat – a ti mi řekli: dejte si pozor, ve středních Čechách díky tomu, že to je blízko Prahy a budou tam média, vás chtějí vyprovokovat. Budou tam naši lidé, bylo by dobrý, abyste se zítra nenechali vyprovokovat.

LN Kdo to byl? Někdo z vedení ODS?

Ne, to byli moji přátelé z Mladých konzervativců, kteří teď pomáhají v Modrém týmu. To bylo ve čtvrtek minulý týden. Já jsem se i na základě toho sebral a začal s předsedou jezdit po mítincích. A v Příbrami jsem nachytal jednoho z členů Modrého týmu, Přemysla Pšeničku, jak tam těm studentíkům říká, co mají dělat, a natáčí si to. Shodou okolností jsem to včera našel na YouTube. On už byl v Benešově, já jsem ho tam viděl, on tam přivezl ty dva lidi, co tam nosili plato vajec a provokovali.

LN Máte to zdokumentované?

Napsal jsem si číslo jeho auta.

LN Fotku z Benešova máte?

Ne, tam jsem si to ještě bohužel nezdokumentoval.

LN Jak můžete takhle vypustit vážné obvinění bez důkazů?

Já to jenom říkám. VPříbrami organizoval studenty. Tam jsem si ho vyfotil a identifikoval jako člena Modrého týmu.

LN Nemůžete přece z jedné indicie vyvozovat Topolánkovu odpovědnost za protesty. Modrý tým má hodně přes tisíc dobrovolníků.

Ta atmosféra nenávisti, Topolánkovy věty o tom, že Paroubek je koncentrované zlo, ty první reakce Langra a Zahradila, že Paroubek si za to může sám, my s tím nesouhlasíme, ale když to bude, tak nám to vlastně nevadí...

LN Nikde neříkali, že jim to nevadí.

Ale samozřejmě. Prý že si za to Paroubek může sám.

LN Tvrdou rétoriku sem vnesla už před lety ČSSD. Miloš Zeman mluvil o vládě zlodějů a prostitutek.

Plácáte pátý přes devátý. Bavíme se o této kampani, já mám důkaz, že člen Modrého týmu pomáhá vajíčkářům. Taky mám člověka, který viděl, že na Andělu rozdávali přihlášky do Modrého týmu mezi lidmi, kteří mrskali vajíčka.

LN Já jsem tam viděl, že vrhači házeli i po lidech s transparenty „Neházejte vajíčka, pojďte volit ODS“.

Já bych nikdy nechodil na mítinky ODS a nerozdával přihlášky lidem, kteří tam křičej na někoho, že je hovado. Já z toho, co se stalo u Anděla, nechci dělat nic velkýho. A nikoho z politiky bych z toho neobviňoval.

LN Zaskočilo vás tam něco?

Nepočítali jsme, že nás lidi budou ohazovat v tak masivním měřítku. To nás velmi překvapilo. Co s tím můžete dělat? Když nasazujeme ochranku, kritizují nás, že děláme manévry. Když požádáme policii, totéž. Když se to pak zvrtne, kritizujou nás, že jsme to neuhlídali. Absurdní.

LN U Anděla ukazovali demonstranti na Paroubka prostředníček a on jim podsouval, že se inspirují Topolánkem. To přišlo absurdní mně. On mluvil k dredařům a neorganizovaným mladým lidem. Přece je evidentní, že vajíčkové hnutí má spíš původ v zásahu policie proti CzechTeku 2005 než v propagandě ODS.

Já jsem například se zásahem policie na CzechTeku nesouhlasil. Ale za to nemůžete vinit Paroubka. To byla záležitost policie.

LN Premiér Paroubek ještě před zásahem prohlásil, že by policie měla zasáhnout.

Ale – policie neposlouchá premiéra. Policie sama vyhodnotí akci.

LN Bojíte se po vajíčkiádě polarizace společnosti?

Tak ne že by všichni mladí šli proti nám. Ale fakt je, že ta vajíčková kampaň může některé ty mladé lidi odradit, nebo ne odradit, ale dovést k tomu, že si řeknou: Ono je vlastně „in“ nebýt v ČSSD, být na straně těch, co ty vajíčka házejí, protože to píšou v novinách. To je možné. Já se ptám, jestli to je dobře. To je otázka, jestli vůbec lze čelit tomu, že ta média tam s vámi chodí jak paparazzi a z vrhačů vajec dělají lidi, kteří chtějí vyjádřit svůj názor.

LN Jaké jste si z toho vyvodili závěry?

Řeknu otevřeně a velmi upřímně: my jsme velmi podcenili – prostě nebyl na to čas – fenomén internetu, sílu komunikace a stylu oslovování jisté voličské skupiny, která už dneska prakticky nečte tištěné noviny, nekouká se na televizi a veškeré informace čerpá z internetu. To je i tom, jak si ta komunita vyměňuje informace, to jsme strašně podcenili. To jsou velmi dobře využitelné i zneužitelné způsoby komunikace.

LN Nejde přece jen o internet. Proč Topolánek neodpuzuje mladé lidi tak jako Paroubek?

Pro mnoho lidí z naší generace je víc „in“ být voličem pravice než sociální demokracie. Když se sejdou v komunitě mladých lidí, je to pro ně záležitost vkusu.

LN Dá se vůbec Jiří Paroubek s tím, jak vypadá a jak se chová, prodat mladým lidem?

Myslím, že jo. Samozřejmě, že imprint médií, kterej je mu dáván, vybičovává tenze a odpor části mladé generace vůči němu. Část těch lidí potřebuje mít antisymbol.

LN Uvědomuje si váš předseda, jak je na něj část mladé generace vysazená?

Já si myslím, že si to uvědomuje každej. Musíte si uvědomit, že to je člověk, kterému je 56 let, a některé třeba moderní technologie hodnotí jinak než my. Vidím u něj upřímnou snahu s tím něco dělat. Bude dost času na to dobře si zanalyzovat to, co se teď stalo. On si uvědomuje, co v minulosti neudělal dobře. Třeba za projev po volbách o roce ’48 už se omluvil. Je to někdy pomalejší, než bych si přál já, ale ne že by si to neuvědomoval.

LN Proč pan Paroubek tak rád lidi zastrašuje? Na novináře klidně poštve policii za větu v komentáři.

To je legální nástroj, jak se bránit nepravdám a lžím. Vy máte právo podávat otázky, my, pokud se nám to nelíbí, máme právo podávat žaloby.
  • 406Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz