15. prosince 2013 13:05, aktualizováno  14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Kyjevě přišlo podpořit přidružení k EU přes 200 tisíc lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Protestující obvěsili vlajkami i most.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující obvěsili vlajkami i most. | foto: Reuters

KYJEV Přes 200 000 lidí podle ukrajinských novinářů přišlo do centra Kyjeva znovu demonstrovat svou podporu pro sblížení země s Evropou. Od přerušení asociačních rozhovorů s Evropskou unií koncem listopadu opozice svolává do centra metropole své stoupence každý víkend, statisícovou účast ohlásili organizátoři už potřetí.

V těsném sousedství demonstrují naopak podporu vládě desetitisíce stoupenců prezidenta Viktora Janukovyče.

Prozápadní demonstranty pozdravili američtí senátoři Chris Murphy a John McCain, kteří přijeli do Kyjeva v sobotu. Podle Murphyho, který je šéfem evropského podvýboru amerického Senátu, spočívá budoucnost Ukrajiny ve sjednocení s Evropou, což je volba, kterou USA podporují. Podle McCaina "Ukrajina po spojení s EU učiní Evropu lepší, stejně jako sama Ukrajina se stane lepší ve spojení s Evropou". Slova amerických politiků přivítali davy demonstrantů ovacemi.

Nepřehlédněte:

Uprostřed opozičního mítinku  zkolaboval čtyřiapadesátiletý muž, jemuž nepomohl ani rychlý zásah zdravotníků. Podle agentury Unian podlehl infarktu při převozu do nemocnice.

Účastníci mítinku přijali rezoluci, v níž žádají propuštění všech ukrajinských politických vězňů včetně vůdkyně opoziční strany Vlast Julije Tymošenkové. Expremiérka si v Charkově odpykává sedmiletý trest za překročení pravomocí při podpisu plynové smlouvy s Ruskem v roce 2009. Rezoluce se rovněž důrazně staví proti účasti Ukrajiny v celní unii s Ruskem.

Janukovyče podpořily desítky lidí

V Mariinském parku jen několik set metrů od náměstí Nezávislosti se shromáždilo několik desítek tisíc lidí, kteří přijeli podpořit prezidenta Janukovyče z východních ruskojazyčných regionů. Podle organizátorů jde o trvalou, nikoli jednorázovou akci. "Neskončíme, dokud se nepodaří situaci v zemi stabilizovat," řekl ruským novinářům poslanec vládní Strany regionů Michail Čečetov.

Malíř zaznamenává situaci ve své zemi pro další generace.

Doprava v centru Kyjeva vázne, řadu ulic přehradily policejní autobusy. Náměstí Nezávislosti ohradili opoziční aktivisté barikádami vysokými až pět metrů.

Šéf opoziční strany UDAR Vitalij Kličko na tiskové konferenci v Kyjevě prohlásil, že kroky prezidenta vůči viníkům listopadového brutálního zásahu proti demonstrantům jsou nedostatečné. Janukovyč v pátek odvolal z funkce kyjevského starostu, tři další vysoké funkcionáře policie stíhá.

Šéf bezpečnostní rady prý musí odejít

Podle Klička musí prezident uvolnit z funkce hlavně šéfa vlivné bezpečnostní rady Andrije Kljujeva, který podle opozice o policejním zákroku rozhodl. Zasahující komando tehdy zranilo a zadrželo desítky protestujících lidí.

S velkou pozorností sledují  ukrajinská média doplňovací volby do ukrajinského parlamentu, které proběhnou v pěti volebních obvodech. Výsledek by mohl být ukazatelem momentálních nálad ve společnosti, která je podle komentátorů hluboce rozdělena.

Volební výsledky v pěti obvodech v Kyjevské, Čerkasské a Mykolaivské oblasti ústřední volební komise po loňských parlamentních volbách zrušila kvůli porušování volebních zákonů a nesrovnalostem při sčítání hlasů.

Lidovky.cz, ČTK
  • 14Diskuse