Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V lesních školkách děti nestonají

Česko

Celý den v přírodě? Pro klasické školky většinou nepředstavitelné. Alternativní formu vzdělávání úřady teprve zkoumají.

BRNO Nepředávají si bacily mezi čtyřmi stěnami mateřské školy, v každé roční době si hrají na čerstvém vzduchu. To je filozofie lesních školek, s nimiž však předpisy nepočítají. Rodiče si proto vypomáhají po svém – zakládáním sdružení označovaných jako lesní kluby.

„Moje děti letos poprvé nebyly na podzim nemocné,“ tvrdí Klára Krchňavá z Lesního klubu na Jelenici u Brna, jedna z nadšených propagátorek této formy předškolní výchovy. Spolu s jejími potomky dochází do klubu v údolí Hostěnického potoka patnáct předškoláků.

Poptávka po alternativní školce je podle ní velká hlavně v okolí měst. Děti tráví celý den v přírodě či v lesní chatě, místo s hračkami z plastů se učí hrát si s přírodními materiály. A tím získávají i pokoru k přírodě.

České úřady tento typ předškolního vzdělávání neuznávají. Je to podobné, jako to ještě nedávno bylo u alternativního pojetí základních škol. Kritici mají rodiče prosazující toto pojetí někdy za podivíny, naznačují, že přírodu uznávají i některé schválené formy klasických školek. Vidina vzdělávání v přírodě včetně odpoledního spaní ve spacácích se i mnoha úředníkům zdá příliš odvážná. Řeší dodržování bezpečnostních a také hygienických pravidel.

První změna však nastala: od září ministerstvo školství ověřuje provoz pražské mateřské školy Lesníček. „Cílem je zjistit, zda a za jakých podmínek je možné integrování lesní mateřské školy do provozu klasické mateřské školy,“ potvrdil LN mluvčí ministerstva Václav Koukolíček.

Pokud testovaná školka úředníky přesvědčí například o bezpečnosti a svém příspěvku k osobnostnímu rozvoji dětí, může se lesní alternativa dostat na úroveň klasických mateřinek. Šance jsou podle ředitelky Lesníčku Magdaleny Kapuciánové vysoké. „Úrazy nebyly, nemocnost je dobrá a děti spokojené,“ zhodnotila.

„Lesní“ model předškolní výchovy se rozšířil ze Skandinávie, například v Německu takových zařízení mají více než tisíc.

Pokud stát lesní školky uzná, získají i nárok na dotace. A v případě zavedení povinného roku školky před nástupem do školy by se rozhodnutí opakovaně navrhované ministry školství týkalo i „lesní verze“.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: