Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V Libyi propustili dva rukojmí z Ghaní, Čech je stále v zajetí

Svět

  8:17aktualizováno  11:39
Ze zajetí v Libyi se dostali dva občané Bangladéše. Uneseni byli 6. března ve skupině devíti zaměstnanců ropného pole Ghaní. Jedním z unesených je český občan. O propuštění dvou rukojmích informovalo bangladéšské ministerstvo zahraničí.

Bojovníci Islámského státu foto: Reuters

 „Vítáme, že část unesených byla propuštěna a v úzké koordinaci se zahraničními partnery vyvíjíme maximální úsilí, aby byli propuštěni i zbývající unesení,“ sdělila ČTK mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. „V tuto chvíli však nemůžeme poskytnout žádné nové ověřené informace o stavu českého občana či průběhu pátrací operace,“ dodala. 

Bílý křížek dole ukazuje místo, kde se nachází lybijské roplné pole Ghaní.

Oba muži jsou na svobodě od úterního večera a přes noc byli v nemocnici v libyjské pobřežní Syrtě. Dháka oznámila, že oba jsou v dobrém zdravotním stavu a dnes by měli být převezeni do Tripolisu. Odhaduje se, že v Libyi je stále 30 000 dělníků z Bangladéše. 

Mezi zbylými rukojmími jsou čtyři Filipínci, Ghaňan, Rakušan a Čech. Rakousko tvrdí, že se k únosu ještě žádná skupina nepřihlásila a neexistuje ani požadavek na výkupné. Manila ale únos přičítá Islámskému státu a k tomu se přiklání také Praha.

Cizinci pracovali pro rakouskou společnost VAOS (Value Added Oilfield Services), jež se zabývá zajišťováním zázemí ropnému sektoru v Libyi.

Mimořádné nebezpečí

CHAOS V LIBYI

V zemi panuje chaos od revolučního roku 2011. Po svržení Muammara Kaddáfího se nepodařilo vybudovat funkční státní instituce a zemi mají v rukou soupeřící milice, dva kabinety a dva parlamenty. 

Pro cizince je situace mimořádně nebezpečná, takže většina států zavřela svá velvyslanectví a evakuovala jejich personál. V posledních týdnech se islámští radikálové zaměřili na ropná pole, odkud na doporučení libyjské vlády většina společností evakuovala své zaměstnance.

V Maroku se konají pod záštitou OSN diplomatická jednání, jejichž cílem je vytvořit libyjskou vládu národní jednoty a dohodnout se na trvalém příměří.

Autoři: ,