25. srpna 2009 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Londýně se o víkendu potká festival hororu a animovaného filmu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
FrightFest 2009 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy FrightFest 2009 | foto: archiv FrightFestReprofoto

LONDÝN Dva festivaly, které by k sobě na první pohled nemohly mít dál, hostí od 27. srpna Londýn. O prodlouženém víkendu se temné stíny zatáhnou nad kinem Empire na Leicester Square, které hostí desátý ročník festivalu hororu a fantasy FrightFest. V těsném sousedství ve stejnou dobu odstartuje Londýnský mezinárodní festival animovaného filmu, jehož centrem je kino Curzon ve čtvrti Soho.

Pověstná rozmanitost a nekonformnost londýnského West Endu tak může být o víkendu bohatší o případná neplánovaná setkání tisíců fanoušků obecně opovrhovaného žánru hororu a vyznavačů "více poetického” žánru animovaného filmu. Oba žánry k sobě ale mají v mnoha ohledech velmi blízko. Oba stojí na okraji, stále mimo mainstream, jako filmoví otloukánci, kteří sveřepě bojují o uznání a o pozici plnohodnotné žánrové kategorie. A oba neznají hranice – ať už fantazie, experimentu nebo těla.

Blízká setkání v Soho
Některé z 360 animovaných filmů, které jsou na programu 6. ročníku festivalu, jenž končí 6. září, by s přehledem obstály na hororové akci. Třeba snímek Flesh (2005) francouzské undergroundové legendy Edouarda Saliera, který v reakci na 11. září míchá násilí a pornografii do výbušné vizuální směsi promítané na věže Světového obchodního centra a další ikonické budovy New Yorku. Flesh je součástí retrospektivy Salierovy tvorby, již doprovodí sám režisér. Druhým hostem festivalu je kanadský animátor Claude Cloutier. Cloutier představí mimo jiné svůj nejnovější film Sleeping Betty oceněný na festivalech v Annency nebo Valladolidu.

Do kina na Leicester Square by se klidně mohla přesunout i jedna celá sekce z "animovaného” programu, jenž se točí kolem lidských exkrementů. Tedy "tématu”, jenž je pro mnohé víc než hororové ale pro některé extrémisty z řad tvůrců hororu představuje vítané šokující tabu. "Hovínková” sekce je výsledkem soutěže o nejlepší animovaný film zabývající se jakýmkoliv způsobem hygienou. Vybrané filmy s nic nezastírajícími názvy jako Symfonie číslo dvě, Film o hovínku nebo Tanec v toaletě jsou svérázným příspěvkem festivalu k osvětě, v tomto případě nutnosti mytí rukou a zastavení šíření nemocí. Festival se tak přidává k současné mánii spojené s prasečí chřipkou. Zmíněná sekce je ale jen nepatrným zlomkem programu.

Colin natočený za 45 liber
Festival na jedné straně mapuje žhavou současnost. Nabídne výběr z nejnovějších trendů a filmů ze dvaatřiceti zemí, mimo jiné například snímek Páteř kanadského držitele Oscara Chrise Landretha. Na druhé straně se ohlíží do minulosti. Letos má zaostřeno na slavnou záhřebskou školu, která od 50. let poutala světovou pozornost. Pocta nabídne výběr z toho nejlepšího, co vzešlo z chorvatské metropole – včetně filmu Surogat/Ersatz, nejvýraznější figury záhřebské školy Dušana Vukotice, jenž byl v roce 1964 jako první neamerický film oceněný Oscarem.Na výrazná jména láká i hororový FrightFest, jenž je největší akcí svého druhu v Británii. Vedle plejády začínajících tvůrců (třeba Marc Price, jenž doprovodí zombie film Colin údajně natočený za pakatel 45 liber) se na festivalu objeví i legendy žánru. Nostalgiky potěší účast Johna Landise, režiséra Amerického vlkodlaka v Londýně, ale i komedie Animal House nebo videoklipů Michaela Jacksona Thriller a Black or White. Nejočekávanějším hostem ale měl být italský kultovní režisér a hýčkaný miláček nezávislé americké filmové scény 70. a 80. letech Dario Argento.

Deset tisíc lístků
Organizátoři ale včera potvrdili, že hvězda italského hororu, jež zažívá comeback s filmem Giallo v hlavní roli s Adrienem Brodym, nakonec nedorazí. Odehrává se tak podobný scénář jaký zažili pořadatelé festivalu v Edinburghu. Festival fanoušky láká i na bristské, evropské či dokonce světové premiéry filmů. Zatímco v řadě případů je snadné pompézně znějící titul přiřadit i k sebevíce obskurnímu filmu, FrightFest v minulosti premiérově uvedl dnes už kultovní parodii Scary Movie, Panův labyrint nebo Hostel. Loni se na FrightFest do Londýna sjelo 15 tisíc fanoušků. Právě pevně semknutá a věrná fanouškovská komunita, která je typická právě pro opovrhovaný horor, slibuje, že letošní ročník se dopočítá ještě lepších čísel. Letos už se na festival, který končí 31. srpna, prodalo deset tisíc lístků.

Jindřiška Bláhová, Lidové noviny