3. srpna 2009 11:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Maďarsku byla zastřelena Romka, její dcera je vážně zraněna

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Zbraň | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zbraň | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ/PRAHA Ve východomaďarské obci Kisléta byla zastřelena pětačtyřicetiletá Romka. Její třináctiletá dcera utrpěla vážná zranění. Policie odpoledne oznámila, že šlo o další z řady rasisticky motivovaných útoků proti romské menšině. Žena se tak stala za poslední dva roky nejméně osmou obětí protiromských nálad v Maďarsku.

"Dokud nezískáme opačné informace, považujeme to za poslední ze série útoků proti Romům," vysvětlila policie.

Útočník nebo útočníci napadl či napadli ženy v jejich domě. Sousedé vypověděli, že zaslechli tři až čtyři výstřely. Policie se nejdříve k etnické příslušnosti žen nechtěla vyjádřit. Starosta obce Sándor Pénzes však pro server index.hu uvedl, že šlo o Romky. Podle Pénzese byla zastřelená samoživitelka a byla to "pracovitá a civilizovaná žena". Žádné problémy prý v jeho vesnici mezi Romy a Maďary nebyly.

Koncem května v Maďarsku napadl útočník spící romskou rodinu a žiletkami vážně poranil manželský pár. O měsíc dříve zastřelili v obci Tiszalök neznámí pachatelé Roma v okamžiku, kdy vycházel ze svého domu. Koncem února Maďarskem otřásla vražda jiného Roma a jeho malého syna, kteří utíkali z hořícího domu v obci Tatárszentgyörgy.

V listopadu 2008 zase útočníci zabili v jihomaďarském městě Pécs romský manželský pár ručním granátem, který vhodili oknem do rodinného domu obětí. Ve stejném měsíci přišli o život dva Romové ve vesnici Nagycsécs na severovýchodě Maďarska. Útočníci tehdy házeli na romské domy lahve naplněné hořlavinou a stříleli po nich z brokovnic.

Po pachatelích protiromských útoků pátrá speciální jednotka
Maďarská policie po sérii protiromských útoků zřídila speciální stočlennou jednotku, která má pátrat po jejich pachatelích. Pomoc jí nabídl dokonce i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Maďarský liberální Svaz svobodných demokratů navrhl kvůli protiromským útokům svolání mimořádné schůze parlamentu. Demokraté také vyzvali vládu, aby zveřejnila dosavadní výsledky pátrání speciální skupiny.

V Česku se terčem útoku letos stala romská rodina z Vítkova na Opavsku, které neznámí žháři vypálili dům. Při požáru utrpěla vážné popáleniny na 80 procentech těla dvouletá holčička.

Romská komunita je v Maďarsku nejpočetnější národnostní menšinou - tvoří pět až sedm procent z deseti milionů obyvatel. S rostoucí nezaměstnaností a ekonomickými problémy v zemi se stále častěji stávají terčem štvavých útoků extremistických stran, jako je pravicový Jobbik, který se po nedávných volbách dostal do Evropského parlamentu.


Diskuze byla zrušena

Omlouváme se všem slušným čtenářům, ale kvůli vysokému počtu nevhodných příspěvků, Lidovky.cz zrušily diskuzi.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz