Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

V místních Občanských fórech klíčí ODS

Česko

Dva týdny po 17. listopadu už do servisu ČTK pronikají drobné zprávy, které tehdy těžko někoho zaujaly, ale tím více interesují dnes. Ukazují totiž zárodky čehosi, co můžeme bilancovat až z odstupu.

„Se stávkujícími studenty spolupracujeme, nechceme je odsunout do pozadí,“ říká 2. prosince zpravodaji ČTK Jiří Vlach, zástupce Občanského fóra v Českých Budějovicích. Ten neznámý muž patří o dva roky později k oporám ODS. V Praze tvořili OF zástupci studentů, disidentů, herců, lidé, jejichž jména se poté objevovala v Občanském hnutí či iniciativách typu Děkujeme, odejděte. Na venkově se v místních Občanských fórech sdružovaly zárodky budoucí ODS. Ta nyní může skutečně tvrdit, že je legitimním dědicem OF. Jiná věc je, jak s tím odkazem nakládá.

Rovněž 2. prosince jednal český emigrant, spoluzakladatel německých Zelených a bývalý poslanec Spolkového sněmu Milan Horáček v Mariánských Lázních. Na otázku, co si myslí o založení Strany zelených v Československu, odpověděl, že se obává, aby ty snahy nebyly uspěchané, a doporučil „nechat to uzrát“. Víme-li dnes, že zelené jako seriózní politickou stranu postavil „do latě“ až o šestnáct let později Martin Bursík, musíme dát Horáčkovi za pravdu.

Nejlepší kousek se ČTK povedl s britským novinářem Edwardem Lucasem. Loni u nás vyšel překlad jeho čerstvé knihy Nová studená válka, pojednávající o tom, jak blahobytnému Západu nedochází obnovený imperiální zájem Moskvy o starý kontinent. Takoví autoři bývají někdy cejchováni jako paranoici. Lucasovi však recenzenti přiznávají, že ví, o čem píše. Čteme-li ve zprávě ČTK z 2. prosince 1989, jak 27letý Lucas hodnotí pražské hotely, taxíky a vůbec služby, je jasné, že to, o čem píše, věděl už před dvaceti lety.

Autor: