Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

V Monze kralovala stáj Brawn

Velkou cenu Itálie formule 1 vyhrál Barrichello, Button si druhým místem zvýšil šanci na titul

MONZA/PRAHA Když v sobotní kvalifikaci na Velkou cenu Itálie v Monze obsadila stáj Brawn páté a šesté místo, nevypadalo to na žádný velký úspěch.

Vedoucí muž průběžného pořadí šampionátu formule 1 Jenson Button však varoval, že všechno je součástí perfektně připravené strategie. Včera se ukázalo, že nemluvil do větru.

Button dojel na druhém místě, jeho stájový kolega Rubens Barrichello prolétl cílem jako první. „Nemám slov. Je to skvělé. Byl jsem rychlý, brzdy fungovaly nádherně, bylo to skoro jako ve Valencii,“ vzpomínal Barrichello na svůj první letošní triumf.

Start přitom nenaznačoval, že by se mohl Brawn radovat z double. První místo si v poklidu uhlídal úřadující mistr světa Lewis Hamilton, na druhé díky systému zrychlení KERS proklouzl Kimi Räikkönen s Ferrari. Hamilton zbytku startovního pole ujížděl, hlavně díky strategii dvou zastávek. Jenže vozy Brawn tankovaly jen jednou, a ještě v ideální dobu.

„Máme báječné auto i tým“ „Ať už se stane cokoliv, toto je náš vítězný rok. Není to tak dlouho, co jsme byli bez práce a nevěděli, co s námi bude. A nakonec máme úžasné auto se skvělým motorem a báječný tým,“ usmíval se Barrichello. Nezastavily ho ani problémy s ne zrovna ideálně fungující převodovkou. Tým se rozhodl riskovat a Barrichellovi převodovku nevyměnil. Tím se vyhnul propadu na startu o pět míst, což se nakonec ukázalo jako správný krok.

Smolný konec závodu prožil Hamilton. Brit vjížděl do posledního kola na třetí pozici, monopost ale do cíle nedovezl. V zatáčkách Lesmo poslal svůj McLaren do bariéry z gum a přišel už i o teoretickou šanci na obhajobu titulu.

„Nebyl jsem dost rychlý, ale snažil jsem se, co to šlo. Každé kolo jsem jel, jako by bylo kvalifikační, a neudělal jsem chybu až do posledního okruhu. Můžu se jen omluvit týmu a fanouškům. Je mi to líto,“ smutnil Hamilton.

Fisichella Ferrari body nepřivezl Bez bodu nakonec skončil nováček v týmu Ferrari Giancarlo Fisichella. Ital nahradil svého krajana Luku Badoera, který se v kokpitu týmu z Maranella nedokázal prosadit po zranění Felipeho Massy.

Fisichella skončil v kvalifikaci čtrnáctý, v závodě se dokázal propracovat na deváté místo. Body pro tým si tak připsal jen Räikkönen, který po Hamiltonově vypadnutí dokroužil na třetí pozici.

„Dostali jsme třetí místo darem, ale na tom nezáleží. Pro mě ani pro tým to není ideální výsledek, ale aspoň jsme získali body. Z auta jsme dostali téměř vše. Víme, že některé vozy jsou rychlejší než ty naše, v některých ze zbývajících závodů bychom ale mohli bojovat o vítězství,“ doufal Räikkönen.

***

Formule 1 Výsledky Velké ceny Itálie 1. Barrichello (Braz. / Brawn GP) 1:16:21,706, 2. Button (Brit. / Brawn GP) -2,866, 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) -30,664.1, 4. Sutil (Něm./Force India) -31,131, 5. Alonso (Šp./Renault) -59,182, 6. Kovalainen (Fin./McLaren) -1:00,693, 7. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) -1:22,412, 8. Vettel (Něm./Red Bull) -1:25,407. Pořadí MS (po 13 ze 17 závodů): 1. Button 80 bodů, 2. Barrichello 66, 3. Vettel 54. Pohár konstruktérů: 1. Brawn-Mercedes 146, 2. Red Bull-Renault 105,5, 3. Ferrari 62.