Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

V Německu spustili razii proti pašerákům lidí. Zasahuje 500 policistů

Evropa

  9:11
BERLÍN - Přes 500 německých policistů zasahuje od středečního časného rána ve čtyřech spolkových zemích proti skupině, která údajně organizovala nelegální přepravu běženců do Německa. Podle televize n-tv policisté prohledali 24 bytů a několik obchodů. Zatím není jasné, kolik lidí bylo zadrženo.

Odpočinek před další cestou do Německa. foto: Reuters

Policejní razie začala v 06:00 a stále trvá. Členové speciálních jednotek jsou nasazeni především v Essenu a v Gelsenkirchenu, souběžně se ale zásah koná i na dalších místech severního Německa a také v Bádensku-Württembersku. Podle zdrojů deníku Bild se policisté zaměřili na několik libanonských rodinných klanů.

Německá policie kvůli pašerákům lidí zavedla kontroly hranic s Českem

Podle předběžných informací policie byli lidé, proti nimž razie míří, zapojeni do mezinárodní organizované sítě, která převáděla běžence do Německa. Jsou prý podezřelí i z dalších trestných činů, ale policie tuto informaci neupřesnila.

Proti pašerákům zasáhl i Europol

Policejní organizace EU (Europol) řídila mezinárodní zátah proti síti pašeráků lidí z Pákistánu přes Středozemní moře do Evropy. Na akci, při které koncem října skončilo za mřížemi 29 pašeráků migrantů, se podílelo především 365 policistů ze Španělska a Polska. Zločinecká síť měla v těchto zemích restaurace a byty. Europol o tom informoval na svém portálu.

Amnesty International: Austrálie platí pašerákům lidí, aby se vrátili, odkud připluli

Bezpečnostní síly zabavily při zátazích hodně důkazů v podobě dokumentů, vybavení pro zhotovení falešných dokladů a komunikačních prostředků. Síť, která pašovala Pákistánce přes Libyi do Itálie nebo přes Turecko do Řecka, jako první odhalili španělští vyšetřovatelé, když v srpnu zjistili, že v pákistánských restauracích jsou nuceni k otrocké práci migranti, kteří tajně přijeli z Pákistánu a museli splácet pašerákům peníze za cestu do Evropy.

S migranty jako se zbožím

Členové pašeráckého gangu zacházeli s pákistánskými migranty podle Europolu jako se zbožím. Od každého požadovali za cestu do Evropy 14.000 eur (380.000 Kč). Migranti za to získali kromě nebezpečné cesty po moři ve zpravidla chatrných plavidlech také falešné doklady a podklady k žádostem o povolení pobytu a sociálních dávek. To vše spolu s falešným potvrzením, že jsou zaměstnanci jisté restaurace ve Španělsku či Polsku.

Německá policie kvůli pašerákům lidí zavedla kontroly hranic s Českem

Europol v prohlášení na svém webu dodal, že už pátrá po dalších podobných pašeráckých sítích.

Zástupce ředitele Europolu pro operace v terénu Wil van Gemert v říjnu řekl, že výjimečný nárůst počtu běženců, kteří se snaží dostat do Evropy, vyvolal bezprecedentní míru různé zločinnosti, například padělání dokladů a nelegální převody peněz. Složitá situace si podle něj vyžaduje odpovídající reakci.

Interpol

Interpol je největší policejní organizací na světě. Jako mezivládní organizace zabezpečuje policejní spolupráci mezi smluvními státy organizace. Interpol sdružuje demokratické i nedemokratické státy v rámci boje se všemi druhy trestné činnosti. Je založena na spolupráci všech států při pronásledování, vyhledávání a zatýkání pachatelů trestných činů.

Europol je policejní organizace EU. Koordinuje spolupráci národních policejních jednotek členských zemí unie v boji proti mezinárodnímu organizovanému zločinu. V posledním období se stal prioritou terorismus. Europol také spolupracuje s řadou třetích zemí a organizací.

Autor: