Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

V Německu vzplála další ubytovna pro uprchlíky. Žhář nejprve vypil nápoje

Svět

  11:43
BERLÍN - Na jihozápadě Německa v noci na pondělí vyhořela další budova, v níž byli ubytovaní uprchlíci. S odvoláním na místní úřady o tom informoval agentura DPA. Policie případ vyšetřuje jako žhářství. Nedělní příjezd skupiny migrantů do saského Freibergu vyvolal ve městě agresivní protesty.

Migranti na nádraží v Mnichově. foto: Reuters

Do přízemí budovy v hesenském Lampertheimu, v níž kromě ubytovny pro žadatele o azyl sídlí také několik firem, vnikl podle policie v neděli večer neznámý pachatel a zapálil jej. Předtím prý ale stihl vypít nápoje, které tam našel.

Policie případ řeší jako žhářství. Zda pachatele k činu vedly xenofobní pohnutky, zatím není jasné. Při požáru se nikdo nezranil a všech 49 obyvatel ubytovny už našlo provizorní nocleh jinde.

Německé úřady zaznamenaly letos už více než 500 útoků na zprovozněné či plánované ubytovny pro migranty, což je oproti loňskému roku téměř třikrát více. Dvě třetiny útoků přitom podle německého ministra vnitra Thomase de Maiziérea provedli lidé z bezprostředního okolí napadených budov bez kriminální minulosti. Spolkový kriminální úřad minulý týden varoval, že by xenofobní útoky mohly brzy začít směřovat i přímo proti lidem.

Utečenci a migranti ve frontě před registračním úřadem v Berlíně.
Antiimigrační demonstrace zorganizovaná v Drážďanech hnutím PEGIDA. Heslo na...

Protesty u českých hranic

V saském Freibergu, který leží asi 30 kilometrů od českých hranic, v neděli večer proti příjezdu více než 720 uprchlíků protestovalo zhruba 400 lidí. Zklidnit se je pokoušelo asi 200 policistů. Nálada na místě byla podle DPA „vzrušená a agresivní“. Na autobusy s uprchlíky protestující lidé házeli jablka, jejich další cestě se snažili zabránit tím, že si sedali na silnici před ně.

Proti odpůrcům imigrace se postavilo asi 50 příznivců vstřícné politiky vůči migrantům. Z Freibergu by azylanti měli přesídlit do Drážďan a Lipska.

Tisíce lidí v posledních týdnech znovu demonstrují každé pondělí v Drážďanech na akcích hnutí Pegida, které se staví proti údajné islamizaci Evropy. Další shromáždění se v saské metropoli uskuteční v pondělí večer.

Spolkový ministr spravedlnosti Heiko Maas se nicméně v pondělí vyslovil proti zákazu demonstrací Pegidy. „Rozumím tomu, že si to nyní mnoho lidí přeje. Z právního hlediska je ale jasné, že překážky jsou příliš velké. Svoboda slova a shromažďování chrání i nenávistné názory. A navíc zákazem by to zdaleka neskončilo. Nenávist lidí by tu bohužel zůstala,“ uvedl Maas v rozhovoru uveřejněném v deníku Bild.

Němečtí politici: Nenávistná a xenofobní Pegida podporuje hnědý teror

Účastníci demonstrací Pegidy podle Maase už zdaleka nejsou jen „naštvaní občané“, nýbrž „nepřátelé naší tolerantní demokracie“. Kdo se protestů účastní, „nese morální zodpovědnost za činy, které po tomto radikálním štvaní následují“, dodal ministr spravedlnosti.

PROTI PAŠERÁKŮM LIDÍ

  • Německá policie za první tři čtvrtletí letošního roku zadržela přes 2600 pašeráků lidí, proti loňsku je to dvojnásobek. Tři čtvrtiny zadržených se snažily převést běžence do Německa z Rakouska, zhruba 300 pašeráků policie zatkla na česko-německé hranici. Informovala o tom německá vláda.
  • Nejpočetnější skupinou mezi pašeráky byli podle vládní zprávy Maďaři, policie jich zadržela 335. Právě přes Maďarsko a Rakousko přicházela v srpnu a v září do Německa hlavní vlna uprchlíků, ve druhé polovině září jich podle německých úřadů bylo až 10 000 denně.
  • Mnoho pašeráků pochází také z Rumunska a ze Sýrie: policie zadržela 306 Rumunů a 238 Syřanů. Němci stáli za nedovoleným převáděním lidí přes hranice ve 135 případech. O dalších státních příslušnostech pašeráků vládní zpráva nehovoří.
  • Podle neoficiálních odhadů přišlo do Německa za první tři čtvrtletí už kolem 800 000 uprchlíků a celkem by jich za letošní rok mohlo být 1,5 milionu. Zhruba třetinu žadatelů o azyl tvoří Syřané, velká část uprchlíků ale pochází z balkánských zemí a nemá proto šanci azyl získat, neboť Berlín tyto země považuje z hlediska azylového řízení za bezpečné. Německá vláda začala tento víkend uplatňovat zpřísněné azylové zákony, které by měly mimo jiné umožnit rychlejší repatriaci odmítnutých žadatelů o azyl.
Autor: