23. srpna 2010 10:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Německu zabila vadná infuze dva kojence, další bojuje o život

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
S dítětem v nemocnici (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S dítětem v nemocnici (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

BERLÍN Na univerzitní klinice v západoněmecké Mohuči zemřeli dva kojenci pravděpodobně na následky infuze kontaminované střevními bakteriemi. Stejnou infuzi dostalo dalších devět dětí, jeden je podle lékařů v ohrožení života. Policie a mohučské státní zastupitelství případ vyšetřují jako zabití z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví.

Malí pacienti byli podle dosavadních zjištění závadnou kapačkou infikováni o víkendu. Dva předčasně narození kojenci se srdeční vadou ve věku dvou a osmi měsíců zemřeli v sobotu na intenzivní stanici. Lékaři nyní bojují o život dalšího novorozence.

"Ubáváme se nejhoršího," prohlásil v neděli večer primář dětské intenzivní stanice Ralf-Gunter Huth. Stav dalších čtyř infikovaných označili lékaři jako kritický

Klinika si roztoky připravovala ve vlastní lékárně
Klinika i policie se v současnosti soustředí na odhalení příčiny znečištění infuzí. "Objasnit se zejména musí, kdy ke znečištění došlo," řekl dnes v televizi ZDF Fred Zepp, ředitel centra lékařství pro děti a dorost mohučské nemocnice. O personálních důsledcích se podle něj bude rozhodovat až poté, co se prokáže, zda kontaminovaná infuze pocházel z kliniky nebo "z venku".

Roztoky do kapaček si podle DPA nechává toto zdravotnické zařízení připravovat ve vlastní lékárně. Jejich příprava byla údajně pod každodenním dohledem ústavu pro mikrobiologii a hygienu. Používání podezřelých vyživovacích roztoků nemocnice prý okamžitě zastavila a nahradila je produkty jiných výrobců.

"Jsem tím hluboce otřesen. Všech se nás to velmi dotklo a vyděsilo. S rodiči a příbuznými o ně máme strach," prohlásil šéf kliniky Norbert Pfeiffer. Další podrobnosti k případu oznámí mohučská policie a státní zastupitelství na dnešní tiskové konferenci ohlášené na 11:00.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz