15. února 2010 16:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V německých jezuitských školách bylo zneužito přes sto dětí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

BERLÍN Na jezuitských školách po celém Německu se ví už o více než stovce případů sexuálního zneužívání tamních školáků. Bylo jich tak mnohem víc, než se dosud odhadovalo.

Podle agentury DPA to dnes řekla právnička jezuitského řádu. Skandál kolem zneužívání dětí v 70. a 80. letech se dostal na veřejnost před pár týdny.

"Od té doby se ve škole Canisius-Kolleg či mně nahlásilo přes 100 případů," řekla berlínská právnička Ursula Raueová, kterou jezuitský řád pověřil prošetřením obvinění. Podle Raueové se oběti přihlásily pod vlastním jménem či anonymně.

Nejvíce postižených se prý přihlásilo vedle Berlína z jezuitských škol Kolleg St. Blasien v Bádensku-Württembersku a Aloisiuskolleg v Bonnu. Ještě tento týden chce právnička předložit dílčí zprávu o vyšetřování.

Promlčené případy
Skandál kolem zneužívání dětí ze 70. a 80. let v jezuitských školách a dalších zařízeních v Německu propukl zhruba před dvěma týdny. Tehdy se objevily první zprávy o případech z berlínského jezuitského gymnázia Canisius-Kolleg. V následujících dnech se pak hlásily oběti i jinde. Děti prý zneužívali členové řádu, kteří je učili či je měli na starosti.

Přes 20 či 30 let staré případy jsou už ale promlčeny. Německá biskupská konference se chce situací zabývat na svém výročním zasedání, které se koná od 22. do 25. února.

Lidovky.cz, ČTK