15. února 2010 14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V ODS to vře. Kraje odmítají návrhy vedení proti černým duším

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
David Vodrážka připravil dvě varianty nového klíče - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Vodrážka připravil dvě varianty nového klíče - ilustrační foto. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Dnešní výkonnou radu ODS zřejmě znovu čeká složitá diskuse o návrzích nového klíče pro výběr delegátů na stranický kongres. Některé regiony totiž stále odmítají varianty, které připravilo vedení strany, a na dnešní jednání se chystají s vlastními návrhy.

Plzeňská ODS například chce, aby se počty delegátů odvíjely z poloviny od velikosti členské základny a z poloviny od volebního výsledku, řekl šéf plzeňské regionální organizace Jiří Pospíšil.

Změny vnitrostranických pravidel mají bránit nabírání takzvaných černých duší, se kterým se ODS potýká. V současném systému se totiž počet zástupců oblasti na celostátním sněmu odvíjí od počtu jejích členů, což pak posiluje vliv regionálních bossů, kteří seženou straně v oblasti členy.

Podle Pospíšila by dnes širší vedení ODS mělo znovu hledat kompromis, který by tolik nepoškodil regiony s početnou členskou základnou. "To není sveřepé trvání na současném stavu. Na druhou stranu máme-li dneska devět procent delegátů na kongresu, tak těžko můžeme podpořit variantu, kde půjdeme na nějakých pět procent, to nás hrozně poškozuje," řekl Pospíšil.

Řešením by podle něj bylo kombinovat kritérium volebního výsledku, ale stejným dílem zohledňovat i velikost členské základny. Podobný model podle něj uplatňuje například bavorská CSU. Tento základní klíč lze doplnit o další opatření zaměřená proti umělým náborům členů, dodal Pospíšil.

Plzeňští podle něj s ostatními regiony o podpoře pro svou variantu předem nejednali. S podobnými návrhy ale přichází například jihočeská ODS, uvedl.

Strana projedná i brněnskou korupční aféru
O změnách stranických pravidel pro nominace na kongres jednala výkonná rada už v lednu. Diskuse se ale na tomto bodu zasekla a rada nakonec jednání o změně pravidel přerušila. Dnes by o nich měla definitivně rozhodnout.

První místopředseda strany David Vodrážka připravil dvě varianty nového klíče. Podle první by každá oblast měla automaticky nárok na dva delegáty kongresu a zbytek jejích delegátů by závisel na výsledku voleb v regionu.

Tento návrh měl podle Vodrážky podporu většiny členů výkonné rady. Ve druhé variantě by každá oblast automaticky disponovala jedním delegátem, jejich další počet by se odvíjel od počtu obyvatel oblasti a volebního výsledku.

Kromě debaty o systémových opatřeních proti náborům černých duší dnes bude výkonná rada ODS jednat také o korupční aféře v Brně, do níž jsou údajně zapleteni starosta Brna-Žabovřesek Aleš Kvapil a jeho přítel Radovan Novotný (oba ODS). Kvapil se k dnešnímu dni vzdal postu starosty i zastupitele Brna-Žabovřesek. Výkonná rada ODS by ho ale mohla vyloučit i ze strany.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz