9. prosince 2008 9:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V ODS zní výzvy k odchodu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Předseda ODS Brno-venkov David Šeich | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Brno-venkov David Šeich | foto: Lidové noviny

BRNO Občanští demokraté mají na jihu Moravy problém. Mezi místními organizacemi putuje dopis vyzývající k rezignaci krajského předsedu Milana Venclíka. Důvod? Jeho údajný podíl na prohraných krajských volbách i dojednání koalice se sociální demokracií. Venclík autory vyzval, aby splnili svůj měsíc starý slib a opustili stranu.

Tvůrci výzvy z desetičlenné místní organizace ve Veverské Bítýšce mimo jiné obvinili okresní vedení strany, že pozměnilo zápis z jejich sněmu, který podle nich koalici s ČSSD odsuzoval a Venclíka vyzval k rezignaci. „Proto jsme vyzvali jihomoravská místní sdružení, aby se k nám připojila nebo se alespoň vyjádřila,“ poznamenal veverskobítýšský předseda Miloš Ráb.

Spor vyšel najevo až po republikovém kongresu ODS. Okresní předseda ODS, poslanec David Šeich manipulaci odmítá. Podle něho Ráb, známý svými extrémními a okrajovými názory, jeho obsah modifikuje. Konkrétní ale nebyl. Podle Šeicha je autorem dopisu člověk s okrajovými názory „Nemám mandát usnesení přesně citovat, protože jde o usnesení vnitřní,“ sdělil Šeich.

Podle něho počítá s vyvozením zodpovědnosti za výsledky voleb, ale neobsahuje žádná jména, jak Ráb uvádí. Přesto Ráb tvrdí, že návrh, byť po diskusi upravený, získal víc než tři čtvrtiny hlasů účastníků konference, a proto by ho strana měla brát vážně. Podle něj je zápis zmanipulovaný a podepsal se na tom právě Šeich jako Venclíkův příznivec.

Existenci usnesení potvrzuje další delegát sněmu Karel Švábenský. „V závěru sjezdu se odhlasovala dvě usnesení. Jedno se týkalo toto, aby vedení kraje zvážilo svoje funkce v souvislosti s prohranými volbami, druhé obsahovalo doporučení, aby ODS na kraji nevstupovala do koalice s ČSSD,“ sdělil včera Švábenský. Potvrdil však i to, že usnesení neobsahovalo konkrétní jména a bylo formulováno obecně.

Krajský předseda Milan Venclík včera potvrdil, že dopis dostal, i když ne z Veverské Bítýšky. „Pan Ráb má právo na názor, ale v tomto případě lže. Když mě takoví lidé vyzývají k odchodu, vím, že stojím na správné straně barikády,“ řekl. Rábovým lidem oplatil stejnou razancí, když je vyzval, aby ze strany odešli. „Před volbami mi řekl, že pokud uzavřeme koalici s ČSSD, že se sami rozhodnou zrušit svou organizaci a odejít ze strany. Pokud je tak zásadový, měl by splnit slib a odejít,“ sdělil Venclík. Připomněl, že sdružení Brno-venkov je jedním ze sedmi, která v kraji fungují. Ráb výzvu k odchodu odmítá, chce vytrvat.

Není to jediný spor v jihomoravské ODS Problém zatím nezačaly řešit ani smírčí či kontrolní výbory ODS. „Žádný podnět jsme nedostali, je to pro mne novinka,“ řekl LN Petr Molák, který je na Brněnsku zástupcem kontrolní komise ODS.

Jihomoravská ODS kvůli výsledkům voleb a následnému koaličnímu vyjednávání už zažila několik vzrušených diskusí. Ve volbách totiž skončila až třetí po ČSSD a KDU-ČSL. Přesto si vyjednala dvoustrannou koalici s ČSSD. To kritizoval i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který je jihomoravským místopředsedou strany. „Nedůstojnou“ koalicí s ČSSD strana podle Julínka ztratila svou hrdost. Podle neoficiálních informací měl námitky proti koalici s ČSSD také senátor Vlastimil Sehnal.

Jihomoravská ODS je po Praze druhou největší krajskou organizací v republice. Ani o uplynulém víkendu však není její člen ani řadovým místopředsedou strany, jejím jediným zástupcem ve vládě je právě Julínek. Kromě uplynulých krajských a senátních voleb už strana ztratila i křeslo primátora Brna.
  • 6Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz