6. prosince 2008 14:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Paříži se odehrála největší loupež šperků v historii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Luxusní pařížské klenotnictví Harry Winston | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luxusní pařížské klenotnictví Harry Winston | foto: AFP

V centru Paříže se ve čtvrtek odpoledne odehrála jedna z největších loupeží šperků v historii. Čtveřice maskovaných zlodějů přepadla luxusní klenotnictví Harry Winston a odnesla si šperky za 85 milionů eur (cca 2,2 miliardy korun).

Zloději byli podle všeho dobře připraveni. Svědci - v době přepadení jich v klenotnictví bylo pětadvacet - vypověděli, že dva z lupičů byli převlečeni za ženy a že mezi sebou nemluvili jen francouzsky, ale i jinou, zatím blíže neurčenou řečí.

V obchodě prý byli „jako doma“, některé zaměstnance znali jménem a hlavně věděli i o špercích uložených v trezoru. Na místě strávili jen nezbytně nutnou dobu. Všechny přítomné shromáždili na jednom místě a zaměstnance pak neurvale přinutili k tomu, aby rychle a bez řečí spolupracovali. Obchod přišel během několika minut téměř o všechno zboží.
Klenotnictví Harry Winston na Avenue Montaigne nedaleko Champs-Elysées je vyhlášené mezi movitou klientelou z celého světa -nakupují v něm filmové hvězdy i příslušníci panovnických rodů. Terčem podobného útoku se stalo celkem nedávno, a to před čtrnácti měsíci. Maskovaní lupiči si tehdy odnesli peníze a šperky za 10 milionů eur (cca 260 milionů korun).

Dosud největší loupež se odehrála před pěti lety v Antverpách, odkud si zloději odnesli diamanty za 100 milionů eur.

V luxusním a teoreticky přísně střeženém obchodě Harry Winston bylo ve čtvrtek vpodvečer asi pětadvacet lidí, počítaje do to i zákazníky. Ozbrojení lupiči je prý natlačili do jednoho kouta a během okamžiku, bez jediného výstřelu se zmocnili šperků. Ty poté naházeli do připraveného vaku a zmizeli.

Případ vyšetřuje speciální pařížská policejní brigáda. Policisté se podle agentury AFP domnívají, že mají co do činění s „velkými profesionály“, a nevylučují žádnou možnost včetně té, že pachatelé jsou z východní Evropy, která se podle nich stala „novým eldorádem pro pašeráky“.

Předpokládá se, že vyšetřování bude dlouhé a obtížné, podobně jako vyšetřování loňské loupeže v témže klenotnictví, které zatím nepřineslo žádné výsledky. Pojišťovna, s níž má Harry Winston smlouvu, tehdy vypsala za informaci vedoucí k uloupeným šperkům odměnu 390 000 eur (asi 9,7 milionu korun), ale klenoty nebyly nalezeny.
cer, Lidové noviny
  • 1Diskuse




Najdete na Lidovky.cz