24. listopadu 2008 20:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V pátek mají soudy svátek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 37Diskuse
Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Pátek je malá sobota a hnít zbůhdarma v práci by bylo hříchem. Za normalizace se touto lidovou moudrostí řídil kdekdo, její platnost ovšem leckde trvá. Třeba řada českých soudů projedná v pátek a někdy i v pondělí daleko méně věcí než jindy. Narážky ohledně prodloužených víkendů soudci svorně odmítají a tvrdí, že jsou přetíženi i v pátek, jen si prý místo souzení odbývají nudnou úředničinu.

Výmluvné jsou poměry na Městském soudu v Praze, který podle ministerských statistik pracuje velmi rychle a efektivně. Z rozpisu jednání na listopad plyne, že každý týden zde začíná těžkým pondělním útlumem. Pak počet nařízených jednání roste a maxima dosahuje zpravidla ve středu. V pátek pak přichází hluboké minimum, během kterého soudci řeší až třikrát méně případů než dříve.

Mluvčí soudu Petr Kulawiak vysvětluje, že v pondělí se soudci připravují na následující dny a ani pátek prý není pro souzení praktický, „jelikož pracovní doba je pouze do 14.30 a déle není možné zapisovatelky držet v jednací síni“. Rozpis je také podle něj zkreslen tím, že v něm nejsou uvedena neveřejná odvolací jednání.

U méně otevřených soudů, než je ten pražský, lze z webu Infosoud zjistit jen to, jak budou pracovat v prvních třech týdnech prosince. I tady jsou výsledky při namátkové kontrole pozoruhodné. Pátek jako jednací den jednoznačně opomíjejí třeba na okresních soudech v Bruntále, Pelhřimově, Lounech nebo Zlíně, pondělí zase v Kutné Hoře.

Soudy vesměs výpadky vysvětlují stejně jako Kulawiak nebo tím, že jim v pátek nechodí svědci. Psycholog Jeroným Klimeš si ale myslí, že se jen vymlouvají. „Jde prostě o klasický čtyřdenní pracovní týden. Žijeme v době, kdy děláme furt dokola strašně monotónní práci. Právníci obecně jen ,čumí‘ do papírů a bývají neuvěřitelně vyhořelí,“ míní. Daleko lépe než prodloužené víkendy by ale podle Klimeše fungovalo, kdyby soudci střídali práci. „Čtyři hodiny by dělali soudce a čtyři hodiny prodavače,“ směje se Klimeš.


KDY SE V PRAZE SOUDÍ

Počet nařízených jednání  na Městském soudu v Praze:
středa 12. listopadu 131
čtvrtek 13. listopadu 96
pátek 14. listopadu 53
úterý 18. listopadu 98*
středa 19. listopadu 138
čtvrtek 20. listopadu 141
pátek 21. listopadu 51
pondělí 24. listopadu 76
úterý 25. listopadu 141
středa 26. listopadu 158
čtvrtek 27. listopadu 91
pátek 28. listopadu 71

*V pondělí 17. 11. byl státní svátek. Pondělní minimum se proto přesunulo na úterý.


  • 37Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!