Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

V Praze se zřítila část rozestavěného tunelu Blanka, zasypala bagristu

Česko

  7:15aktualizováno  15:45
PRAHA - Asi hodinu po půlnoci se v úterý v Praze 6 u ulice Milady Horákové propadl na dvou místech vzdálených od sebe několik set metrů rozestavěný tunel Blanka. V závalu u ulice Patočkovy zůstal zhruba 7 hodin uvězněn bagrista i se svým strojem, záchranářům se ho podařilo vyprostit časně ráno. Stavební společnost Metrostav má Praze do dvou dnů předložit komplexní zprávu o tom, co se stalo.

V Praze se propadla část tunelu Blanka hned vedle budovy ministerstva kultury. foto: ČTK

Tunel Blanka

Je součástí pražského městského okruhu

Bude nejdelší městský tunel v Evropě (5,5 km)

Šířka jízdních pruhů v celém úseku je 3,5 metru, výška průjezdného profilu 4,8 metru

Zprovoznění se předpokládá v prosinci 2012


Mimořádná událost se podle mluvčího pražského magistrátu Jiřího Wolfa stala asi půlhodinu před půlnocí. "V důsledku této události došlo ke ztrátě stability nadloží tunelu, a tím k vytvoření propadu v prostoru parkoviště za budovou Ministerstva kultury ČR v Praze 6. Kráter vzniklý na povrchu má rozměry cca 20 metrů šířky a 35 metrů délky," informoval Wolf.

"V 00:46 jsme měli nahlášený zával v tunelu Blanka a v něm jednu osobu - bagristu, který tam pracoval. Vyjely čtyři jednotky hasičů, na místě byla báňská záchranná služba a zdravotnická záchranná služba," řekla Adamcová. Hasiči podle ní nedisponují těžkou technikou, kterou by odstranili písečnou zeminu, takže na vyprošťování dělníka se podíleli především báňští záchranáři a pracovníci Metrostavu. Bagrista byl podle mluvčí vyproštěn kolem 06:30.

Podle Adamcové neměl viditelná poranění a sám prý říkal, že je v pořádku. "Byl přepraven do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích ke komplexnímu vyšetření," řekla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Muž je mimo ohrožení života, po lékařském ošetření byl propuštěn do domácího léčení, sdělila bez dalších podrobností mluvčí nemocnice Andrea Nová.

"Vedle toho se také propadla u (budovy) ministerstva kultury (na rohu ulic U brusnice a Milady Horákové) část parkoviště a zahrady," dodala Adamcová.

ČTĚTE TA KÉ:

Událost bude vyšetřovat policie. "Je to na místě," řekla Zoulová. Následovat bude podle ní celá řada výslechů, mimo jiné i vyproštěného bagristy. "Rozběhne se vyšetřování. Rozhodně to nebude otázka dnů, ale spíš týdnů, měsíců," doplnila s tím, že při prošetřování bude policie spolupracovat s Českým báňským úřadem.

Metrostav musí předložit zprávu o tom, co se přesně stalo
Stavební společnost Metrostav má Praze do dvou dnů předložit komplexní zprávu o tom, co se stalo v místě budovaného tunelu Blanka v Praze 6, které se dnes po půlnoci propadlo. Řekl to mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Mluvčí Metrostavu František Polák uvedl, že důvody propadu a sesuvu půdy se zabývá vyšetřovací komise pod vedením Českého báňského úřadu. Firma podle mluvčího zastavila práce na ražbě tunelu a zahájila sanaci a zabezpečovací práce, aby se zával dál nerozšířil.

"Musíme počkat na vyšetření báňského úřadu," řekl Wolf. "Práce na likvidaci mimořádné události byly okamžitě zahájeny a budou trvat několik dnů, její příčiny jsou v současné době ve stádiu vyšetřování," dodal.

Práce na likvidaci mimořádné události byly okamžitě zahájeny a budou trvat několik dnů, její příčiny jsou v současné době ve stádiu vyšetřování," uvedl Wolf. Policisté podle Zoulové oblast monitorují s odborníky z oboru stavebnictví a budou zjišťovat, zda není ohrožena statika budov v okolí. Kvůli havárii evakuovali pracovníky ostrahy budovy ministerstva kultury, museli částečně omezit i dopravu v okolí. "Vyprošťovací práce komplikovaly otřesy, které vznikaly projížděním tramvají. Takže jsme ve spolupráci s dopravním podnikem omezili rychlost tramvajových souprav v celé té oblasti," řekla mluvčí.

Primátor Pavel Bém (ODS) se k sesuvu nemohl vyjádřit, je na zahraniční dovolené. Polák uvedl, že firma zastavila práce na ražbě tunelu. Metrostav nyní místo toho pod dohledem Českého báňského úřadu provádí zabezpečovací práce, aby se zával dál nerozšířil. Mluvčí společnosti odhadl, že šetření události potrvá řádově týdny. "Komise se musí dobrat nějakého závěru," uvedl.

Tato událost prý potvrzuje nedostatečný dozor na stavbě
Opoziční zastupitelka Petra Kolínská (SZ) se domnívá, že dnešní propad potvrzuje dřívější zprávu supervizora, podle níž je na stavbě nedostatečný dozor. Hlavní město to tehdy popřelo. "Mandatář, kterým je Inženýring dopravních staveb, na stavbu nestačí. Metrostav si tam může dělat, co chce," řekla ČTK Kolínská.

Na Praze 6 se propadla část  tunelu Blanka.

Policisté podle Zoulové oblast monitorují s odborníky z oboru stavebnictví a budou zjišťovat, zda není ohrožena statika budov v okolí. Kvůli havárii evakuovali pracovníky ostrahy budovy ministerstva kultury, museli částečně omezit i dopravu v okolí. "Vyprošťovací práce komplikovaly otřesy, které vznikaly projížděním tramvají. Takže jsme ve spolupráci s dopravním podnikem omezili rychlost tramvajových souprav v celé té oblasti," řekla mluvčí.

Místa propadu tunelu Blanka

Na stavbu si lidé dlouho stěžují. Mimo jiné i obyvatelé Letné, kteří se v souvislosti s budováním tunelu obávali vznikajících trhlin v domech. Někde kvůli ražbě kupříkladu odpadaly kusy fasád, které poškodily zaparkovaná auta. Už v roce 2008 se při stavbě propadla půda ve Stromovce, na místě vznikl kráter o průměru zhruba 30 metrů.

Tunelový komplex Blanka má být součástí severozápadní části městského okruhu, Metrostav ho buduje mezi Malovankou a Pelc Tyrolkou. Dlouhý bude více než 6300 metrů, z toho samotné tunely asi šest kilometrů.

Stavební práce na tunelovém komplexu Blanka vyjdou Prahu na 21,2 miliardy korun, technologie budou stát dalších 4,5 miliardy korun.

Problémy při výstavbě tunelu Blanka:

Trasa okruhu prochází urbanizovaným centrem města na hranicích historického jádra Prahy.

Stavba je rozsáhlá a obtížná. Metrostav tedy zajišťje monitoring objektů nadzemní zástavby, které by mohly být ovlivněny poklesem terénu a seizmickým účinkem trhacích prací při ražbě tunelů.

Na ražbu tunelu si dlouhodobě stěžují obyvatelé Letné. Odstřely způsobují otřesy v domech, ve zdech se objevují trhliny, několikrát také odpadla část fasády a zřítila se na chodník.

Už loni na podzim zorganizovali stížnost, pod kterou se podepsalo přes 320 lidí a také letos adresovali zastupitelstvu další dopis. Tvrdí, že stav domů není kontrolován a lidé nejsou dostatečně informováni o pracích v tunelu. Hlavní město to ale popřelo. Podle města se staví v souladu s platnými předpisy a bezpečně.

Nejvyšší správní soud podle serveru iHNed.cz letos v únoru potvrdil, že jedna z klíčových částí stavby ze Špejcharu do Holešoviček (Pelc-Tyrolka) nemá stavební povolení.

Letos v lednu si projekt a staveniště prohlédla monitorovací mise UNESCO, aby posoudila vliv tunelu Blanka na centrum města a Pražský hrad. Výsledky analýzy oznámí až na konci července.

Už dvakrát se při ražbě tunelu propadl v roce 2008 jeho "strop" ve Stromovce.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...