27. dubna 2009 18:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V pražském babyboxu našli chlapce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Zakladatel babyboxů Ludvík Hess. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatel babyboxů Ludvík Hess. | foto: ČTK

PRAHA V babyboxu v pražském Hloubětíně lékaři našli čerstvě narozeného chlapce. Informoval o tom dnes Český rozhlas. Podle Ludvíka Hesse, který má zařízení na starosti, je chlapec v pořádku a pravděpodobně bude předán do náhradní rodinné péče.

"Je takřka jisté, že o vrácení dítěte si v tomto případě nikdo neřekne," řekl Hess. Chlapeček je podle něj těsně po porodu; způsob zavázání pupeční šňůry prý jasně dokládá, že u něj nebyl lékař. "Vzhledem k tomu, že je dnes Jaroslava, dal jsem mu pracovní jméno Jaroslav," uvedl Hess. Dítě podle něj čeká zdravotní prohlídka a po rozhodnutí obvodního soudu pro Prahu 9 bude předběžným rozhodnutím svěřeno do náhradní rodinné péče.

V Česku bylo podle Hesse nalezeno v babyboxech už 18 dětí, do hloubětínského babyboxu jich bylo odloženo celkem jedenáct. V dubnu zde byla kromě Jaroslava nalezena také desetiměsíční holčička.

Do babyboxu mohou matky odložit anonymně dítě. Poskytuje novorozencům bezpečné prostředí až do chvíle, kdy si pro něj přijdou zdravotníci. V České republice je v současné době 23 babyboxů. Další se bude zřizovat 28.

května v teplické nemocnici a 1. června v nymburské nemocnici. Na toto datum podle Hesse připadá čtvrté výročí otevření prvního babyboxu v hloubětínském GynCentru.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz