11. září 2012 7:51, aktualizováno  22:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Metanol má už osmou oběť. Dcera zemřela, otec bojuje o život

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 34Diskuse
Ruská vodka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská vodka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PŘEROV/HAVÍŘOV Na Frýdecko-Místecku zemřela na otravu metanolem 28letá žena, její otec je v kritickém stavu. Je od poledne v péči lékařů nemocnice v Třinci. Jde o šedesátiletého muže a jeho stav je kritický. Jedovatý alkohol tak celkem zabil osm lidí.

Na otravu zemřela v sobotu i dvaašedesátiletá žena z Fryštáku na Zlínsku. Příčinu potvrdila pitva, řekla mluvčí zlínské policie Lucie Javoříková.

Další oběť zemřela v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Byl jí osmatřicetiletý muž. Přišel pozdě, selhaly mu ledviny a játra."Muž byl v klinické smrti, byl ve stavu, kdy už pomoc nebyla možná," řekla ředitelka Dana Jurásková  bez dalších podrobností s tím, že nemá svolení rodiny zemřelého.

Ministerstvo zpřísní prodej alkoholu:

Ministerstvo chce zakázat prodej alkoholu na stálých tržištích. V nejpřísnější variantě zákona by tvrdý alkohol byl jen v kamenných obchodech.

Co se týče hlášení případu policii, uvedla, že nemocnice postupuje v souladu se zákonem. "Do Všeobecné fakultní nemocnice byl v sobotu přijat muž z Příbramska po otravě metylalkoholem, bohužel prognóza byla velmi špatná, po třech dnech hospitalizace u nás v pondělí po poledni zemřel," doplnila mluvčí Petra Pekařová.

Mohou spolu případy souviset?

Policie všechny dostupné informace v rámci prověřování a vyšetřování jednotlivých případů úmrtí a otravy metylalkoholem monitoruje a analyzuje.  Spolupracuje také s ostatními státy a a jednotlivými krajskými ředitelstvími policie, kde doposud došlo k jednotlivým případům, popř. kde jsou zaznamenány podněty od veřejnosti.

„V současné době koordinujeme činnost jednotlivých útvarů Služby kriminální policie a vyšetřování, shromažďujeme dostupné informace a vyhodnocujeme celou situaci. Je pravděpodobné, že dosud zadokumentované případy spolu souvisí.“, potvrzuje náměstek policejního prezidenta plukovník Václav Kučera.

Popíjely s ním ještě další čtyři osoby

Mluvčí příbramské policie Monika Schindlová sdělila, že šlo o muže z Milínska.  "Alkohol měl konzumovat ještě s dalšími čtyřmi osobami, u kterých se však otrava metylalkoholem neprokázala," řekla. Policie nyní pátrá po původu destilátu. "Prověřujeme souvislost s ostatními případy úmrtí, zatím tato souvislost prokázána nebyla," uvedla.

Podle Schindlové policie během pondělka zkontrolovala několik příbramských prodejen alkoholu, ve třech nalezla šestilitrové barely. "Zajistili jsme několik litrů destilátu. Zda se v nich nachází metylalkohol, prokážou až výsledky odborných zkoumání," dodala.

V polsku zemřeli na otravu alkoholem dva lidé

Ve městě Kielce na jihovýchodě Polska v minulých dnech zemřeli dva lidé po požití alkoholických nápojů neznámého původu, oznámil místní rozhlas Radio Plus Kielce s odvoláním na policii. Koncem srpna zemřel sedmapadesátiletý muž, jeho žena oslepla. K úmrtí další oběti, pětapadesátileté ženy, došlo v Kielcích počátkem září.Manželský pár koncem srpna požil několik sklenic neznámého alkoholického nápoje, uvedli policisté. Muž, který konzumoval více, na následky otravy zemřel, jeho stejně stará manželka oslepla a je v nemocničním ošetřování. Začátkem září byla v Kielcích po požití neupřesněného množství neznámého alkoholu hospitalizována pětapadesátiletá žena, která po dvou dnech hospitalizace zemřela.

V pondělí byla na ubytovně v Oseku nad Bečvou nalezena bez známek života jednadvacetiletá žena z Přerova. V přerovské nemocnici o život bojuje třiasedmdesátiletý muž z Brodku u Přerova, další žena ze stejné obce je ve vážném stavu, sdělili přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová a za nemocnici Radka Baková. Od konce minulého týdne tak zemřelo kvůli jedovatému alkoholu už šest lidí.

Otrávení byli nedaleko sebe

Byt zemřelé je podle zjištění nedaleko místa, kde podle jedné z vyšetřovacích verzí popíjeli v pondělí večer lidé hospitalizovaní v nemocnici. Podle této verze si lidé koupili alkohol v obchodě na Jižních Svazích. "Vyšetřujeme však i další verze, že lidé pili alkohol s někým, zjišťujeme, kdo ho donesl a případně odkud," uvedla Javoříková.

V pondělí večer přerovská nemocnice přijala i ženu s podezřením na otravu metanolem. "Leží na jednotce intenzivní péče interního oddělení. Její stav se ale zlepšil, začala už vidět," uvedla mluvčí holdingu Agel, který nemocnici spravuje, Radka Baková.

Ve Zlíně přijali další otrávenou

Podle posledních informací leží další čtyři otrávení v Baťově nemocnici ve Zlíně. Zlínská nemocnice přijala ženu s podezřením na otravu metylalkoholem, je intoxikovaná a má poruchy vidění. Dva muži (48 a 58 let) jsou v umělém spánku a v kritickém stavu. "U staršího z mužů máme otravu metylalkoholem potvrzenu," řekla zlínská policejní mluvčí Lucie Javoříková. Třetí hospitalizovanou je osmapadesátiletá žena, která podle mluvčí nemocnice Karly Havlíkové v kritickém stavu není.

Neví se, kde pili

Osmapadesátiletý hospitalizovaný muž pil pravděpodobně vodku. "Měl ale být mimo Zlín, takže přesně nevíme, kde ji pil. Vzhledem k jeho vážnému stavu jej nelze vyslechnout," řekla Javoříková. U dalších dvou hospitalizovaných ještě nebyla otrava metanolem potvrzena. "Údajně popíjeli rum, více bude známo po výslechu ženy, která je při vědomí," dodala policejní mluvčí.

K TÉMATU:

Ve Zlíně zasedl dnes kvůli otravám metylalkoholem krizový štáb města.  "Vyzývám veřejnost k opatrnosti, nikdo by za této situace neměl pít rozlévaný alkohol nebo alkohol s nejasným původem, který může být distribuován i v lahvích. Provozovatelé restaurací či prodejních stánků s tímto zbožím by měli prodej přerušit, a to i ve vlastním zájmu," uvedl primátor Miroslav Adámek (TOP 09/STAN).

Obchod je v domě, ve kterém našli mrtvou ženu

"Strážníci také jezdí po městě v autech a hlásí to megafony," řekl mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Podle jedné z verzí policie popíjeli v pondělí večer lidé, kteří byli poté hospitalizovaní, alkohol u prodejny na sídlišti Jižní Svahy. Obchod je v domě, ve kterém našli mrtvou jednašedesátiletou ženu. Jak se na místě přesvědčila, obchod je momentálně zavřený.

ČTĚTE TAKÉ:

Pracovníci živnostenského odboru magistrátu zkontrolovali stánky na trhu Pod kaštany, ve třech z nich se prodávalrozlévaný alkohol, což hned zakázali. Také lékaři v havířovské nemocnici přijali dalšího pacienta s otravou metylalkoholem. Stav staršího muže je velmi vážný.

Hygienici pátrají po zdrojích otrav

Od rána vyrazili do restaurací, barů a hospod v celém kraji hygienici. "Zaměří se na původ alkoholu. Pokud najdou něco podezřelého, předají informace Celní správě a policii. Kontroly plánujeme na celý týden," uvedla vedoucí odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání Krajské hygienické stanice v Olomouci Jitka Švecová.

První případy otrav a úmrtí oznámila karvinská policie ve čtvrtek. Většina postižených je na Moravě, v pondělí lékaři hlásili těžkou otravu metylalkoholem z Příbrami ve středních Čechách.

Vývoj událostí kolem otravy metanolem:

 • 6. září - Karvinská policie oznámila, že dva lidé (devětapadesátiletá žena a o tři roky starší muž) v Havířově zemřeli zřejmě na otravu metylalkoholem, asi po požití nelegálně upraveného alkoholu. Hospitalizováni byli další čtyři lidé.
 • 7. září -  Počet obětí zřejmě otrávených metylalkoholem vzrostl na tři - v ostravské fakultní nemocnici zemřel devětapadesátiletý muž.

- Policisté společně s hygieniky našli zdroj nekvalitního alkoholu a podezřelý nápoj zajistili.

 • 8. září - V jihomoravských nemocnicích v Kyjově a Znojmě skončili dva muži, oba v kritickém stavu - lékaři u nich naměřili vysokou až smrtelnou hladinu jedu.
 • 9. září - V souvislosti s otravou několika lidí metylalkoholem policie obvinila šestatřicetiletého muže z Havířova na Karvinsku.

- V nemocnicích v Havířově a Orlové na Karvinsku leží kvůli podezření na otravu metylalkoholem pět pacientů.

 • 10. září - V příbramské nemocnici leží ve vážném stavu muž po otravě metylalkoholem. Podle policie oslepl, údajně pil vodku.

- Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že dá zkontrolovat kvůli metylalkoholu jídelny a restaurace v celé České republice.

- Lékaři evidují dalšího otráveného alkoholem. Je v ostravské nemocnici. Celkem se už v kraji otrávilo 11 lidí.

- Likérka Drak z Chvalčova na Kroměřížsku popřela, že by od ní pocházely lihoviny s metylalkoholem. Likérka byla jako výrobce uvedena na barelech s alkoholem, které v Příbrami zabavila policie.

 • 11. září - V přerovské nemocnici zemřel na otravu metanolem pětačtyřicetiletý muž. Další muž je v kritickém stavu. V pondělí nemocnice přijala i ženu s podezřením na otravu metanolem.

- Ve zlínské Baťově krajské nemocnici leží tři lidé zřejmě po otravě metanolem. Dva muži ve věku 48 a 58 let jsou v umělém spánku a v kritickém stavu.

- V havířovské nemocnici přijali dalšího pacienta s otravou metylalkoholem. Stav staršího muže je velmi vážný.

- Na ubytovně v Oseku nad Bečvou zemřela 21 letá dívka

- Podle posledních zpráv v pražské nemocnici zemřel  na otravu metanolem osmatřicetiletý muž. Přišel pozdě, selhaly ledviny a játra.

- Sedmá oběť byla 28letá žena. Její otec v nemocnicii bojuje o život

ČTK, Lidovky.cz
 • 34Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz