Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V rádiu pouštěl hymnu, vedení ho propustilo. Polsko cítí první důsledky nového mediálního zákona

Svět

  13:31
VARŠAVA/PRAHA - Ten krok vnímal jako přirozenou reakci na přijetí zákona, který dle jeho názoru omezí svobodu médií. Kamil Dabrowa, šéfredaktor veřejnoprávního polského Rádia Jednička, před několika dny nařídil každou hodinu hrát na tomto programu polskou a evropskou hymnu. S příchodem nového vedení jej ale čekal okamžitý vyhazov.

Jaroslaw Kaczynski foto: Reuters

MACHÁČEK: Nové Polsko a evropské hodnoty

Svůj příběh Kamil Dabrowa vylíčil polskému deníku Gazeta Wyborcza. V pátek, tedy v den, kdy se ujala funkce, si jej k sobě pozvala do kanceláře nová prezidentka veřejnoprávního rozhlasu Barbara Stanisławczyková. „Paní prezidentka se mě zeptala: Byl jste to vy, kdo se rozhodl protestovat hraním polské státní hymny?“ popisuje svůj vyhazov.

„Odpověděl jsem: Ano, protože jsem režisér, hlavní střihač programu a přijímám veškerá rozhodnutí, a to co se týče programování, propagace i financí.“

Poté, co takto přijal zodpovědnost, byl okamžitě odvolán. Podle Stanisławczykové totiž Dabrowa porušil etická pravidla polského rozhlasu. Dabrowa s tím ale nesouhlasí. O porušení etických pravidel by dle jeho názoru měla rozhodnout etická komise.

Návrat k totalitě? Polsko čelí kritice za nový mediální zákon, šéfredaktoři podávají demisi

Jeho případ je nicméně praktickým důsledkem krize, která se v Polsku rozhořela s přijetím nového mediálního zákona. V reakci na něj již rezignovali šéfredaktoři veřejnoprávních televizních stanic, další byli odvoláni. Mezi nimi také programová ředitelka třetího programu polského rozhlasu Magdaléna Jethonová, uvedl server Gazeta. Nová správní rada podle Polského rádia rovněž odvolala ředitele Informační agentury Radio Mariusze Borkowského. Odvolání přišlo poté, co sám požádal o ukončení pracovní smlouvy na základě vzájemné dohody a jejího přijetí bývalými orgány společnosti.

Orbán: Sankce nepodpoříme

Kontroverzní mediální zákon, který prosadila strana Právo a Spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczynského a který vládě umožňuje dosadit vedení veřejnoprávní televize a rádia, tento týden po mnoha protestech a odporu ze strany občanů a mezinárodních novinářských organizací podepsal i prezident Andrzej Duda. Ministr zahraničí Aleksander Stepkowski ve čtvrtek rovněž reagoval na dopis viceprezidenta Evropské komise Franse Timmermanse, který polskou vládu kritizoval za dosavadní kroky. V něm vysvětluje, že regulační úřady stejné jako mediální pluralita zůstávají nedotčeny.

‚Ubráníme ústavu!‘ Tisíce Poláků protestovaly proti ovládnutí médií vládou

V několika polských městech přesto během soboty protestovaly další tisíce lidí. Jen v centru Varšavy se jich sešlo odhadem 20 tisíc. Další lidé protestovali například v Krakově, Vratislavi, Lodži, Gdaňsku nebo Katovicích.

Lídr Evropské komise Jean-Claude Juncker se nicméně snaží vášně i kritiku mírnit. S Polskem by chtěl udržet „přátelské a dobré vztahy“. Jak budou tyto vztahy vypadat, bude jasno zřejmě již ve středu, kdy se Komise sejde a bude jednat o možných opatřeních. Maďarský premiér Viktor Orbán ale již dopředu ohlásil, že jakékoliv sankční návrhy vůči Polsku bude vetovat. „Vyžadovalo by to naprostou jednomyslnost a Maďarsko nikdy nepodpoří jakýkoliv druh sankcí vůči Polsku,“ sdělil Orbán agentuře Reuters.

Mnozí zastánci PiS v čele s Maďarskem se totiž domnívají, že vláda pokračuje pouze v pravidlech, které nastolila nyní opoziční Občanská platforma.