Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

‘V Rakousku z drůbežího separátu dělají krmivo pro psy. A vyváží ho k nám’

Jídlo

  6:25aktualizováno  9:58
Místo cukru isoglukóza. Kuřata krmená antibiotiky a separáty, které se přidávají do masných výrobků. Běžně se stává, že v Rakousku či Německu mají potraviny jiné složení než v Česku. Jak je to možné? „Příslušné předpisy Evropské unie to dovolují,“ říká v rozhovoru bývalý pracovník firmy, která dodává suroviny výrobcům potravin, a překladatel knih o potravinářském průmyslu Miroslav Spišiak.
Nakupování (ilustrační foto)

Nakupování (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Pracoval jste jako ředitel pro východní Evropu ve firmě dodávající pomocné suroviny výrobcům potravin. Jaký nejhorší požadavek měly firmy, kterým jste dodávali suroviny?
Neumím to posoudit. Požadavky firem na stupnici seřadit neumím. Musím ale říci, že většina šéfů měla vysokoškolské vzdělání týkající se oboru. Proto dokázali vyhledat i absorbovat všechny novinky v oboru. A požadovat je od nás. Mnohdy se od nich učili i moji zkušení technologové. Zkoušeli jsme všelicos, ale měli jsme určitou hranici, pod kterou jsme nechtěli klesnout. Na druhé straně musím říct, že receptury z naší dílny se ještě „vylepšovaly“. Na to jsme ale bohužel neměli vliv. Čas od času si koupím výrobek, který jsme kompletně navrhovali my a divím se jaký kvalitativní vývoj za tu krátkou dobu překonal. U mnohých zůstaly z původních záměrů jen názvy. 

Lidovky.cz: Je možné, aby stejný výrobek od stejného výrobce měl jiné složení například v Rakousku či Německu než na Slovensku či v Česku?
Je to nejenom možné, je to běžné. A je to dokonce podle příslušných předpisů EU legitimní. Zdůvodňuje se to rozdílnými chuťovými, tradičními a kulturnímu zvyklostmi. Všichni ale víme, že jde o ekonomiku. Když zaměníte ve slazeném nápoji 84 kostek cukru ve dvoulitrové lahvi za podstatně menší objem isoglukozóvého sirupu, můžete prodat mnohem více vody, která bude ale stejně sladká. Nevím, jak Češi, ale Slováci nikdy isoglukózu před cukrem nikdy neupřednostňovali. Ani ji neznali.  

Miroslav Spišiak

  • Narodil se v roce 1947
  • Vystudoval obchod a cestovní ruch na Ekonomiické univerzitě (získal tituly Ing. a Ph.D.) 
  • Působil jako oblastní ředitel pro východní Evropu ve firmě dodávající pomocné suroviny výrobcům potravin
  • Je členem výtvarných ateliérů Médea v Nitře a Paverpol v Bratislavě; v rámci tvorby se účasnil mj. výstav v Nitře, Bratislavě, Praze a Salzburgu
  • V současnosti vydává a distribuuje knihy (například o falšování jídla), věnuje se také literárním i odborným překladům
  • Poskytuje odborné poradenství v oblasti marketingu, potravinářského průmyslu a ochrany spotřebitelů

Lidovky.cz: Co považujete za největší "hřích", kterého se výrobci dopouští?
Je to jejich neschopnost odolat tlaku supermarketů. A tendence s nimi dokonce spolupracovat a tím tedy vytvářet společné cenové kartely. Taková spolupráce je namířena proti spotřebitelům, kteří to celé financují.

Lidovky.cz: Jak často používají výrobci kuřecí separát?
Kuře se prodává buď celé, půlené, nebo se porcuje. Po oddělení prsního svalu, stehen a křídel se zbytek (kostra, tuk, šlachy a kuře) podrobují mechanickému separovaní. To probíhá v separátorech, kde se oddělují pevné části od nepevných. Výsledkem je béžová až růžová hmota gelovité konzistence - bohatá na bílkoviny a vápník. U našich výrobců nahrazuje masité podíly receptur masných výrobků. Nemá pevnou konzistenci, proto se musí doplňovat (například hrachovou) vlákninou. Používání separátu není v EU zakázáno, musí se ale deklarovat. Rakouští, němečtí i další výrobci se dobrovolně vzdali používání separátu při výrobě masných výrobků. Používají ho k výrobě krmiv psů a koček. A taky ho vyvážejí. I k nám.

Lidovky.cz: Opravdu se kuřatům, která se dováží do Evropy dávají antibiotika a hormony, aby rychleji rostla?
Doba krmení kuřat do tržní hmotnosti trvá 38 dní. Za ten čas musí z několika gramového kuřátka vyrůst dvoukilový macek. Myslíte, že se toho dá dosáhnout běžným krmením? Takové standardy platí v Evropě i mimo ni. V EU je přidávání antibiotik (až na nějaké zdravotní výjimky) do krmení zakázáno. Drůbežímu masu se zásadně vyhýbám.

Lidovky.cz: A párky jíte.
Ne.

Lidovky.cz: Co si myslíte o biopotravinách. Jsou kvalitnější?
Nezpracované biopotraviny - ovoce, zelenina, ale i potraviny s nízkým stupněm zpracování ze známých, nejlíp regionálních zdrojů jsou podle mě lepší. Nepoužívám slovo „kvalitnější“, protože kvalita je individuální pojem, jehož obsah si stanovuje každý sám. Průmyslově zpracované biopotraviny jsou marketingovým tahem. Pokud se rozhodujete, jestli koupit „normální“, nebo „bio“ výrobek od stejného výrobce, kupte raději ten normální. Je levnější.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...