7. listopadu 2007 19:10 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

V referendu na Kypru nešlo o vstup do EU

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Ad LN 3. 11.: Bohemka v Makedonii

Ke komentáři pana Petráčka bych rád uvedl následující. O přistoupení Kypru k Evropské unii bylo rozhodnuto Evropskou radou v prosinci 2002, tedy 16 měsíců před referendem, které se konalo v dubnu 2004 a o kterém pan Petráček píše. Referendum se týkalo plánu na politické řešení rozdělení a turecké okupace části ostrova a nikoliv samotného přistoupení.
Přistoupení následovalo po dlouhých vyjednáváních, která se řídila stejnými pravidly pro všechny kandidátské země, a to bez jakýchkoliv úlev nebo ústupků nebo požadavků ze strany jakékoliv jiné země. Tvrzení, že Řecko požadovalo přistoupení Kypru, popírá demokratické postupy užívané v rámci Evropské unie a uráží ostatní členské státy.
Skutečnost, že nebylo referendum z jakýchkoli důvodů úspěšné, nebyla důvodem k tomu, aby Kypřané zamítli své legitimní přání: přistoupení k Evropské unii. Pokud by byl plán úspěšný a splnil by zájmy obou komunit, bylo by znovusjednocení a přistoupení celého ostrova realitou dneška.
Jakmile bude turecká strana akceptovat skutečné a nepředstírané znovusjednocení a nikoliv rozdělení, budou moci všichni Kypřané užívat výhod a přínosů, které jim přináší jednotná vláda a členství v EU.
Achilleas Antoniades, velvyslanec Kyperské republiky
Najdete na Lidovky.cz