18. prosince 2008 9:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Rusku byla zavražděna starostka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 42Diskuse
Nůž (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nůž (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

MOSKVA/PRAHA Čtyřiapadesátiletá starostka města Kandalakša v Murmanské oblasti Ruska Nina Varlamovová byla v úterý večer zavražděna přímo u svého domu. Vrah jí vrazil nůž zezadu do krku a utekl. Ještě živou ji našli kolemjdoucí a zavolali rychlou lékařskou pomoc. Než sanitka přijela, starostka zašeptala jméno vraha, kterého při útoku poznala. Pak zemřela.

Policie zadržela vzápětí jednapadesátiletého nezaměstnaného muže Dmitrije Kirejeva. Jde o bývalého poslance městské rady Kandalaški a šéfredaktora místních novin „Dubnový věstník“. Pracoval dokonce jeden čas i s Varlamovovou. V poslední době byl Kirejev nezaměstnaný a podle jeho přátel se choval neadekvátně. Psychiatři ho ale svéprávnosti nezbavili. Bývalý kolega požadoval na starostce opakovaně zvýšení důchodů a dávek v nezaměstnanosti.

V Rusku se během posledních tří měsíců doslova vzedmula vlna násilí, často namířeného proti státním úředníkům a politikům nebo jejich rodinným příslušníkům. Ve stejný den, kdy zemřela starostka Varlamovová, byl ve Vladivostoku zavražděn devětadvacetiletý syn první vicestarostky města. Přímo do hlavy ho neznámý pachatel střelil ve chvíli, kdy se večer vracel domů.

Jen od začátku října byli zavražděni tři starostové ruských měst. 17. listopadu byl spáchán atentát na starostu největšího města v severokavkazské Ingušetii Nazraně Magomeda Barachojeva, který na následky střelných zranění zemřel. Devět dnů poté v sousední Severní Osetii neznámý pachatel zastřelil starostu Vladikavkazu, hlavního města této severokavkazské republiky, Vitalije Sarajeva.

I když každá vražda může mít svůj specifický motiv, použití síly vůči představitelům státu spojují experti s negativními jevy v ruské ekonomice, rostoucí nezaměstnaností, nedůvěrou v budoucnost i ve všemocnost Kremlu.
  • 42Diskuse


Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky