Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V Sýrii se našel německý chlór a britské dýmovnice, tvrdí Rusové. Vyšetřovatele do Dúmá nepustili

Svět

  19:01aktualizováno  19:45
MOSKVA/PRAHA - V syrské východní Ghútě, kterou ovládali povstalci a kterou dobyly vládní síly, se podle ruského tvrzení našly kontejnery s chlórem původem z Německa a dýmovnice z anglického Salisbury, kde byl přiotráven bývalý ruský dvojí agent Sergej Skripal. Podle agentury TASS ve čtvrtek s touto informací přišla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Fotky po útoku v syrském městě Dúmá, kde podle Pentagonu zaútočil Asad chemickými zbraněmi. foto: Bílé přilby

„Syrské vládní jednotky našly kontejnery s chlórem, nejnebezpečnější chemickou zbraní přivezenou z Německa, spolu s dýmovými barely vyrobenými ve městě, které se jmenuje, hádejte, ... Salisbury ve Spojeném království,“ prohlásila ve čtvrtek Zacharovová před novináři.

V Salisbury byl 4. března otráven bývalý ruský agent v britských službách Skripal a jeho dcera Julija. Podle britského obvinění byla jako jed použita látka skupiny novičok v kapalném stavu. Rusko svou zodpovědnost za útok popírá.

Rusko v OSN znemožnilo určit viníky chemických útoků, říká česká velvyslankyně při OPCW

Rusko v posledních dnech přichází s nejrůznějšími tvrzeními ohledně údajného chemického útoku v syrském městě Dúmá ze 7. dubna, který podle záchranářů z řad Bílých helem působících na územích ovládaných povstalci zabil nejméně 40 lidí. Západ z použití chlóru obvinil syrský vládnoucí režim a v reakci na to podnikl v sobotu raketový útok na syrská vojenská a laboratorní zařízení. Moskva tvrdí, že chemický útok byl zinscenovaný.

Ruská armáda ve středu oznámila, že objevila v Dúmě chemickou laboratoř, sklad chemických látek pro výrobu yperitu a rovněž válce s chlórem. O objevení podzemních chemických laboratoří hovořila Moskva i v březnu.

Spojené státy, Británie a Francie v noci na sobotu podle Pentagonu úspěšně...
Reálným cílem nedávných úderů USA a jejich spojenců v Sýrii nebyly jen výzkumné...

Tým Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), který byl pověřen vyšetřováním údajného chemického útoku v Dúmě, se stále nemohl dostat na místo. Západ viní Moskvu a Damašek z obstrukcí. Ty tvrdí, že cestě mezinárodních expertů brání bezpečnostní rizika.

Rusové zkoumají spojenecké rakety

Dvě křídlaté rakety západní výroby, které neexplodovaly při nedávném útoku Spojených států, Británie a Francie na údajné chemické laboratoře syrské armády, byly dopraveny k analýze do Ruska.

Oznámila to ruská agentura Interfax s odvoláním na své armádní zdroje. Kromě křídlatých raket byla do Moskvy přepravena i západní vysoce přesná munice.

Ruští odborníci se už podle Interfaxu do zkoumání vzorků pustili. Vyhodnocují prý systémy řízení a navigace, použité součástky a využití materiálu pohlcujícího radiové vlny. „Získané informace se uplatní při zdokonalování našich prostředků pro boj s vysoce přesnými zbraněmi, hlavně v oblasti protivzdušné obrany a radioelektronického boje,“ řekl ruské agentuře armádní zdroj.

USA, Británie a Francie zaútočily na syrské cíle minulý víkend 105 křídlatými raketami, z nichž 76 směřovalo na výzkumné centrum Barzá u Damašku. Dalších 29 raket zasáhlo sklad chemických zbraní a bunkr v Him Šinšáru u Homsu. Podle Moskvy syrská obrana odpálila 112 řízených střel, z nichž 71 zasáhlo cíl. Americké velení naopak tvrdí, že syrská protivzdušná obrana žádné západní letadlo ani raketu nezasáhla.

Pentagon: Sýrie útok nechystá, schopnost útočit ale má

Americké ministerstvo obrany nevidí žádné známky toho, že by syrský režim připravoval útok chemickými zbraněmi, ale schopnost podniknout v budoucnu omezený útok si zachoval. Na tiskové konferenci ve Washingtonu to řekl generál Kenneth McKenzie z amerického generálního štábu. Sýrie podle něj musí mít na paměti, že další americký útok může následovat.

Autor: