Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

V syrské východní Ghútě zahynulo po náletech deset lidí. Ozbrojenci drží rukojmí

Svět

  12:23
DAMAŠEK/MOSKVA - Při nových náletech na syrskou východní Ghútu v pondělí zahynulo nejméně deset civilistů. Oznámila to exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) a záchranáři působící v Ghútě. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval bojující strany, aby dodržely příměří vyplývající z rezoluce, kterou Rada bezpečnosti OSN přijala v sobotu.

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Od té doby boje pokračovaly a podle bilance agentury AP je při započtení pondělních mrtvých nepřežilo 24 osob. Podle Kremlu je situace ve východní Ghútě znepokojující a ozbrojené skupiny tam drží civilisty jako rukojmí.

SOHR zjistila, že mezi desítkou dnešních obětí je devítičlenná rodina, která měla tři děti. Bomba zasáhla jejich dům v noci na pondělí v Dúmě, což je jedno z měst v oblasti východní Ghúty, která leží poblíž Damašku.

Sobotní rezoluce počítá s 30denním zastavením bojů. Guterres v pondělí řekl, že je „na čase zastavit toto peklo na zemi,“ jak nazval situaci ve východní Ghútě. 

Obyvatelé Ghúty vynášejí oběti a zraněné v místě útoků.
Záběry po bombových útocích na syrské město Ghúta.

Rezoluci vítá, ale prohlásil také, že rezoluce Rady bezpečnosti mají „smysl jedině tehdy, jsou-li plněny“. Vyzval k urychlené dopravě humanitární pomoci a služeb k lidem v obléhané Ghútě a také k evakuaci zraněných a nemocných.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že skupiny bojující v Ghútě drží civilisty jako rukojmí. Opakoval nedělní prohlášení ruského ministerstva obrany, podle nějž má Moskva informaci o možném použití chemických zbraní v této oblasti. 

Drží místní jako rukojmí

„Teroristé neskládají zbraně, drží místní obyvatelstvo jako rukojmí a to je hlavní příčina velmi napjaté situace,“ prohlásil Peskov. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zdůraznil, že se příměří nevztahuje na teroristické skupiny ve východní Ghútě ani v Idlibu. Označil je jako spojence organizace Džabhat an-Nusra, která je napojená na Al-Káidu. 

Příměří může podle Lavrova začít platit, až se na způsobu jeho dodržování dohodnou všechny strany. Zprávy o tom, že syrská vláda zaútočila na východní Ghútu chlorem, považuje Lavrov za provokaci, jejímž cílem je sabotovat příměří.

Armáda oblast, která je posledním útočištěm odpůrců syrské vlády a také radikálních skupin, obléhá od roku 2013. Podle odhadů je v ní 400 tisíc lidí. V minulém týdnu si boje o východní Ghútu vyžádaly na 500 lidských životů.

Autor: