27. dubna 2012 9:19, aktualizováno  14:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Tanvaldu napadli Romové školačku. Skončila v nemocnici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Matematika (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matematika (ilustrační foto). | foto: Lidovky.cz

TANVALD Nezletilou dívku v Tanvaldu na Jablonecku napadli údajně v úterý ráno cestou do školy tři romští mladíci.

Žádali mobilní telefon a peníze a vyhrožovali jí ránou boxerem. Děvče skončilo v nemocnici. Po útočnících policie pátrá a zatím k případu nechce sdělovat žádné podrobnosti, uvádí páteční Jablonecký deník.

Dívce vyhrožovali ránou boxerem
Podle deníku se napadení odehrálo mezi půl osmou a osmou hodinou ráno. Na děvče zaútočili tři romští mladíci, jeden ji shodil ze srázu dolů do parku, kde stáli další dva. Ti jí řekli, aby jim dala peníze a mobil, nebo že dostane ránu boxerem, popsal případ zdroj blízký policii. Když dívka řekla, že peníze ani mobilní telefon nemá, reagoval na to jeden z útočníků tvrdým úderem do dívčina břicha.

ČTĚTE TAKÉ

Děvčeti se pak podařilo útočníkům vytrhnout a vyběhla na hlavní silnici, kde se dovolala pomoci. Byla odvezena do nemocnice. S jakými zraněními byla ošetřena, či zda byla dokonce hospitalizována, tisková mluvčí Nemocnice Jablonec Petra Hybnerová nesdělila. "Vzhledem k věku pacientky nemůžeme zveřejnit bližší informace," sdělila.

PODOBNÝ PŘÍPAD SE STAL VE ČTVRTEK VEČER

Třináctiletý a čtrnáctiletý chlapec skončili ve čtvrtek večer v nemocnici po napadení útočníků na sídlišti Černá cesta v Olomouci. Chlapce odvezli záchranáři do dvou různých nemocnic. "Oba utrpěli četné pohmožděniny. Starší z hochů byl na tom hůř, odvezli jsme jej do fakultní nemocnice. Mladšího jsme převezli do Vojenské nemocnice, ten to schytal méně," řekl v pátek náměstek ředitele krajské záchranné služby Jan Weinberg.

Hlavním pachatelem je podle policistů čtrnáctiletý chlapec. Policisté zároveň vyloučili rasový podtext incidentu. "Útok vedl čtrnáctiletý chlapec za přihlížení ostatních účastníků. Na základě provedených výslechů můžeme vyloučit rasový, loupežný nebo majetkový podtext. Jednalo se spíše o rvačku mezi dětmi, bohužel s vážnějšími následky," řekl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík. Případ policisté vyšetřují jako pokus o ublížení na zdraví.

Podle nepotvrzených informací chystá rodina napadené dívky petici proti přehlížení trestných činů a přestupků páchaných Romy. S tím nepřímo souhlasí i starosta Tanvaldu Petr Polák. "Je vidět, že se nebojí a nic si z toho nedělají. Například v marketech někdy kradou vyloženě neskrývaně," řekl deníku starosta. "Stejně tak víme, že mnozí jezdí v autech, která už od pohledu nemohou být technicky způsobilá provozu a někteří ani nemají řidičský průkaz. Jenže jim to stále prochází," dodává starosta.

Máme omezené možnosti, říká starosta
Problémy v soužití většinové populace s Romy trvá v Tanvaldu už několik let. "Sami máme bohužel velice omezené možnosti, jak tuto svízelnou situaci řešit," přiznal starosta. Problémy v soužití romské komunity a majoritní společnosti eskalovaly v Tanvaldu na začátku letošního roku. Na Nový rok došlo v odlehlé části města ke střelbě, po níž zůstal mrtvý 22letý Rom a další byl postřelen. Podle vyšetřovatelů se třiašedesátiletý střelec Romům bránil, když ho napadli nožem.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz