25. prosince 2017 18:18, aktualizováno  19:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Tatrách zahynuly na různých místech dvě Češky. Jeden muž je v kritickém stavu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Vysoké Tatry (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoké Tatry (ilustrační foto). | foto: HZS.sk

PRAHA Dvě české turistky ve věku 25 a 23 let v pondělí přišly o život ve Vysokých Tatrách při dvou různých neštěstích. Čtyřiadvacetiletý turista, rovněž z České republiky, utrpěl vážná zranění a je v kritickém stavu. Oznámila to Horská záchranná služba (HZS).

Pětadvacetiletá turistka dopoledne uklouzla na zledovatělém povrchu a padala několik set metrů do Malé Studené doliny. Utrpěla při tom zranění neslučitelná se životem, ani rychlý zásah záchranářského vrtulníku už jí nemohl pomoci.

Dvojice turistů - třiadvacetiletá žena a čtyřiadvacetiletý muž - se ve výšce přibližně 1900 metrů nad mořem zřítila ze zledovatělé turistické stezky vedoucí na Slavkovský štít (2542 metrů n.m.). Muž podle záchranářů utrpěl vážná zranění hlavy, byl v bezvědomí a v kritickém stavu, než jej letecky přepravili do nemocnice v Popradu. Třiadvacetileté turistce už ale pomoct nedokázali.

Ze záchranných akcí v Tatrách na Boží hod.
Ze záchranných akcí v Tatrách na Boží hod.

Během tragického prvního svátku vánočního museli horští a letečtí záchranáři pomoci také slovenské lyžařce, která si při dlouhém pádu na sjezdovce z Lomnického sedla přivodila vážná poranění tváře a končetin. Pomohli také pětatřicetiletému slovenskému turistovi, který rovněž uklouzl a po dlouhém pádu v Malé Studené dolině si stěžoval na bolesti trupu a břicha.

Ve švýcarských Alpách zabíjely laviny

Vánoční svátky se bez obětí neobešly ani ve švýcarských Alpách. V lavinách tam v uplynulých dnech zahynuli tři lidé, v pondělí to oznámila tamní policie. Jednou z obětí je jednatřicetiletý Francouz, kterého smetla lavina v sobotu v kantonu Graubünden na východě země při výstupu na horu Glattwang. Jeho tělo bylo nalezeno v neděli v hloubce tři metry pod sněhem.

V sobotu zasáhla lavina také skupinu tří osob v kantonu Valais na jihu země. Skupina se vydala mimo sjezdovku, jedna Švýcarka svým zraněním podlehla.

Další lavina se utrhla v pondělí také ve Valais. Zasáhla Švýcara z pětičlenné skupiny turistů. Přestože ho ostatní rychle lokalizovali a vyhrabali, přivolaní záchranáři už mu nemohli pomoci.

Letos už zemřelo ve slovenských horách nejméně šest Čechů

Výběr smrtelných úrazů českých horolezců a turistů na Slovensku v posledních pěti letech: 

26. února 2013 - Český horolezec zemřel pod lavinou ve Vysokých Tatrách. Pětašedesátiletý muž podle horské služby ve vysokohorském terénu sněhovou masu sám uvolnil.

23. března 2013 - Český turista a slovenský horský vůdce zemřeli v lavině ve Vysokých Tatrách. Obě těla našli záchranáři v noci na 24. března pod horou Satan.

23. prosince 2013 - Policisté ukončili pátrání po šestatřicetiletém horolezci Jaroslavu Žilinském z Hradce Králové. Pohřešovaný muž byl nalezen mrtvý v Tatrách.

17. března 2014 - Český turista nepřežil pád laviny ve Vysokých Tatrách.

22. března 2014 - Český horolezec spadl při horském výstupu ve Vysokých Tatrách. Neštěstí se stalo v dolině nad Vareškovým plesem.

19. srpna 2014 - Dvaaosmdesátiletý český turista nepřežil asi 100 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách. Muž se zřítil do údolí při sestupu z Chaty pod Rysy.

7. března 2015 - Dvaapadesátiletý český horolezec nepřežil pád při výstupu na horu Tupá ve Vysokých Tatrách, informovala slovenská horská služba.

21. března 2015 - Jeden český horolezec zemřel a další utrpěl vážná zranění po pádu při výstupu na horu Lomnický štít ve Vysokých Tatrách.

23. července 2015 - Dvojici českých turistů zasáhl během túry v Malé Fatře blesk. Třiačtyřicetiletá žena podlehla vážným zraněním na místě, jejímu manželovi se nic vážnějšího nestalo.

20. června 2016 - Český turista zemřel po pádu ve Vysokých Tatrách. Sedmdesátiletý muž uklouzl při sestupu z Chaty pod Rysy a padal několik desítek metrů z turistické stezky směrem do údolí k Žabím plesům, při tom si poranil hlavu.

26. července 2016 - Šestatřicetiletý muž k Kroměříže nepřežil zásah bleskem v Západních Tatrách. Neštěstí se stalo, když se pohořím přehnala nečekaná prudká bouře.

12. listopadu 2016 - Z výšky 200 metrů se ve Vysokých Tatrách zřítil český turista v sedle Váhy nedaleko vrcholu Rysy. Muž byl po pádu ze skály při vědomí, ale utrpěl vážná poranění hlavy. Jeho život se už nepodařilo zachránit.

20. září 2017 - Ve Vysokých Tatrách se ztratil český turista, který vyrazil na túru ze Štrbského plesa. Záchranáři našli jeho tělo po pěti dnech pod vrcholem hory Mlynické Solisko.

29. září 2017 - Český horolezec nepřežil pád ve Vysokých Tatrách. Třiačtyřicetiletý muž spadl z asi 30 metrů nad Ledovým plesem ve Zlomiskové dolině.

25. listopadu 2017 - Dvojice českých skialpinistů zahynula v Nízkých Tatrách. Sedmačtyřicetiletá žena a šedesátiletý muž nepřežili noc, podlehli následkům vyčerpání a podchlazení během špatného počasí.

25. prosince 2017 - Dvě české turistky zahynuly ve Vysokých Tatrách při dvou různých neštěstích, další český turista je podle záchranářů v kritickém stavu.

ČTK
  • 5Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.