30. listopadu 2008 17:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Thajsku se vyostřuje situace

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Thajští demonstranti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thajští demonstranti | foto: ČTK

BANGKOK Napětí v Thajsku, kde již šestý den pokračují protivládní demonstrace spojené s blokádou hlavních letišť metropole, se během víkendu dále vyostřilo. Způsobil to jak granátový útok na přívržence opozice v neděli nad ránem, při němž bylo zraněno 54 lidí, tak i velká protidemonstrace stoupenců vlády v hlavním městě Bangkoku. Řada zemí usiluje o evakuaci svých občanů uvízlých v Thajsku.

Ze stovek českých turistů v zemi blokáda zasáhla několik desítek, žádný údajně není ve
zdravotní nouzi. Na demonstraci provládní Demokratické aliance proti diktatuře (DAAD) v Bangkoku přišlo dnes přes 20.000 lidí. Po dlouhé době, kdy město ovládala opozice, tak vládní tábor zřejmě ještě neztratil vliv. Přívrženci vlády odění v červeném, na rozdíl od žluté barvy preferované opozičním Lidovým spojenectvím pro demokracii (PAD), odsuzovali "maskovaný převrat", kterým se podle nich opozice a armáda snaží svrhnout legální vládu. 

Četné byly transparenty "Mám rád Tchaksina" a podobizny tohoto politika. Tchaksin Šinavatra byl svržen armádou v roce 2006 pro údajnou korupci, v loňských volbách však zvítězil opět jeho tábor a nynější premiér Somčaj Vongsavata je jeho švagrem.

Thajští demonstrantiVětšina přívrženců opozice, podle odhadu přes 10.000, šestý den blokuje hlavní bangkokská letiště Suvarnabhumi a Don Muang. Policie proti nim postupuje velmi laxně nehledě na příkaz vlády "situaci vyřešit". Vedení policie znovu oznámilo, že nehodlá použít k potlačení demonstrací sílu.

Opozici nepřiměl ke změně taktiky ani noční výbuch granátu v blízkosti
kanceláří předsedy vlády, jež od srpna okupují přívrženci PAD požadující demisi premiéra Vongsavata. Zraněno bylo 54 lidí, z toho čtyři těžce. Předáci PAD však nadále prohlašují, že se nedají zastrašit a "vytrvají do konce", tedy do pádu vlády.

Vláda však má nadále silnou podporu mezi chudšími vrstvami obyvatel měst i venkova. Panuje přesvědčení, že po nedávném rozhodnutí ústavního soudu, že tři hlavní strany vládní koalice se v roce 2007 dopustily volebních podvodů, další soud brzy rozpustí premiérovu Stranu lidové moci (PPP) a další dvě formace, a vláda tak padne. Policie podléhající vládě a armáda stranící opozici se proto zřejmě do okamžitého vyřešení krize nechtějí mocensky vložit.

Podle pozorovatelů tyto státní složky očekávají, že krize bude brzy vyřešena "jinou cestou", a proto jak velení policie, tak armády si zřejmě nechce zašpinit ruce násilím. Ekonomové však varují, že prodlužování blokády letišť poškodí pověst thajské turistiky, a způsobí tak zemi dlouhodobé hospodářské škody. Ministr turistiky Vírasak Kohsurat odhaduje, že počet uvízlých cizinců vystoupal na 100.000. Hlavní část z nich jsou turisté, jimž skončil rekreační pobyt, další významnou skupinou jsou podnikatelé domácí i zahraničí. Řada zahraničních vlád proto naléhá na Bangkok, aby situaci urychleně řešil. Některé státy vysílají již pro své občany speciály, Česko to podle ministerstva zahraničí v úmyslu nemá.

Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová dnes sdělila, že v Thajsku nyní čeká na náhradní spoje necelých 200 českých turistů. Cestovní kanceláře i konzulární pracovníci jim pomáhají najít dopravu z provizorního vojenského letiště, přímořského letoviska Pchúketu nebo i z malajsijské metropole Kuala Lumpuru.

Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury je v Thajsku v současnosti asi 500 českých občanů, z toho asi 200 prostřednictvím cestovních kanceláří. "Nemáme zaznamenáno, že by nějaký klient české cestovní kanceláře měl nějaké problémy," uvedl Okamura. Thajská armáda sice v uplynulých dnech otevřela pro odlety ze země svou vojenskou základnu Utapao asi 190 kilometrů jihovýchodně od Bangkoku, ta
však zdaleka nestačí. Vláda proto chce organizovat lety ze všech schopných lokálních letišť, hlavně v přímořských letoviscích.
ČTK