11. prosince 2007 10:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V úrazovce „stříhají metr“

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Úrazová nemocnice v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úrazová nemocnice v Brně | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Zrušení Úrazové nemocnice v Brně může zkomplikovat péči o zraněné ve městě. Někteří odborníci včera v Brně upozornili, že jde o velký zásah do dosud fungujícího systému úrazové péče.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ze svého záměru uzavřít úrazovku na Ponávce a přestěhovat její traumacentrum do bohunického areálu Fakultní nemocnice Brno neustoupil. Přípravy na stěhování jsou i přes protesty veřejnosti a části zdravotníků v plném proudu.

„Zrušit jednu nemocnici a přestěhovat ji do druhé není žádná jednoduchá věc. Osobně si dovedu představit, že by to fungovalo, ale je nutné, aby se vše dokonale sladilo,“ prohlásil včera předseda České traumatologické společnosti Leopold Pleva, který je současně primářem traumatologického centra Fakultní nemocnice Ostrava-Poruba. Tam se nemocnice stěhovaly již dříve a trvalo prý deset let, než se vše dalo dohromady.

„Je to podobné, jako byste si chtěli doma do vaší kuchyně nastěhovat druhou,“ přirovnal Pleva. Největší obavy má z toho, aby se neztratily „kuchařky“, jinými slovy, aby se nerozpadly sehrané týmy zkušených lékařů, kteří dosud o těžce zraněné v úrazovce pečovali. Zástupci úrazovky i fakultní nemocnice jsou ale přesvědčeni, že takové nebezpečí nehrozí a že se vše zvládne. Týmy lékařů se navzájem propojí.


Zaměstnanci úrazovky přitom stále nevědí, co s nimi bude. Podle ředitele nemocnice Petra Svobody zatím vyčkávají a nedávají výpověď. Kdo a jak přejde z Ponávky do Bohunic by mělo být jasné v nejbližších týdnech. „Ministerstvo jako zřizovatel obou nemocnic zvažuje několik variant. Osobně by se mi nejvíce líbila delimitace, tedy kdyby do Bohunic přešli všichni zaměstnanci úrazovky,“ řekl Svoboda. Ti, které by pak fakultní nemocnice nechtěla, by propustila se zachováním všech sociálních výhod. Získali by však více času na hledání jiného uplatnění. Druhou možností je uzavřít s těmi, o něž bude v Bohunicích zájem, smlouvy o smlouvě budoucí. „Zatím ale není rozhodnuto, co bude právně průchodné. Rozhodnutí je na ministerstvu,“ upřesnil Svoboda.


Ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus dopředu garantuje zájem o veškerý střední zdravotnický personál, jako jsou sestry a laboranti. Problémy nebudou mít ani lékaři, kromě těch, kteří v úrazovce zajišťují službu první pomoci. Kdo si ale s největší pravděpodobností bude muset hledat jiné zaměstnání, to jsou technici a lidé z kanceláří, naznačil Kraus.


Vbohunickém areálu už příští týden začnou stavební firmy pracovat na rekonstrukci prostor pro nové traumacentrum. V březnu se začne s přístavbou dalšího patra pro spinální jednotku. S přemísťováním úrazovky by se mělo začít v létě. Stavební úpravy si vyžádají zhruba 150 milionů korun.

Úrazovku by mohl ještě zachránit zákon Proti zrušení Úrazové nemocnice Brno od počátku protestují někteří zdravotníci, pacienti a proti je i vedení města. Představitelé Brna proto usilují o bezúplatné převedení nemocnice v její kompletní podobě na město. Prozatím marně. Posledním pokusem je snaha sociálních demokratů, kteří by převodu chtěli dosáhnout zákonem. Podobné úsilí je ale podle ministerstva zdravotnictví jen gestem.

Najdete na Lidovky.cz