Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vadí nám Romové, muslimové, gayové i buddhisté. Češi propadli v průzkumu rasismu

Česko

  6:00
PRAHA - Jen 11 procent Čechů by bylo spokojeno, kdyby jejich dítě mělo vztah s Romem. V případě muslimů by to bylo 12 procent. O moc tolerantnější nejsme k minoritám ani v práci. Z posledního průzkumu úřadu Evropské komise vyplývá, že Česko sužuje diskriminace a netolerantnost vůči menšinám je v Česku v dokonce největší v celé unii.

Muslimka s hidžhábem - ilustrační foto: Shutterstock

Úřad Evropské komise pro zkoumání veřejného mínění udělal v červnu - během vrcholící uprchlické krize - rozsáhlý průzkum, jak se občané jednotlivých členských států unie dívají na příslušníky menšin. Obzvláště výsledky pro Česko nevypadají vůbec dobře a k přístupu k Romům či muslimům jsme mezi špičkou nejméně tolerantních států.

Migranti jsou tady, láká na nákup zbraní obchod. Rasismus tím prý nepodporuje

Odborníky však čísla příliš nepřekvapují. „Nálady jsou pořád horší. Nejvíce tomu teď přispívá uprchlická krize. Lidé se začínají bát odlišných lidí obecně, i když většina uprchlíka či muslima nepotkala,“ komentoval výsledky průzkumu Lukáš Houdek z projektu HateFree.

Češi naprosto propadli v toleranci k minoritám a sexuálním menšinám. Velmi spokojen s Romem jako kolegou v práci by bylo jen 29 procent dotázaných. Pokud by si jejich ratolest přivedla Roma jako partnera, kladně by to vnímalo ale už jen 11 procent lidí. V tomto specifickém vztahu patří Čechům dokonce prvenství. Lepší vztah k romské minoritě mají i na Slovensku.

Velmi spokojeno by bylo v Česku s romským kolegou jen 29 % lidí - nejméně z celé EU.

Podle ředitele sdružení Romea Zdeňka Ryšavého se obraz Romů za poslední roky nezlepšuje - možná se dokonce i horší. Zásadní roli v tom mají hrát především média. „Často jsou Romové vykreslováni jako kriminálníci a příživníci. Tento trend pak zneužívají i politici napříč stranami a Romové se v jejich vyjádřeních často stávají příčinou všech neúspěchů,“ komentoval čísla.

Jen 11 % Čechů by bylo spokojeno, kdyby jejich dítě mělo milostný vztah s Romem. Vadil by však i asiat či osoba tmavé pleti.

Vadí muslimové i buddhisté

Diskriminační pohled na Romy ale není podle průzkumu jediný problém. Češi jsou netolerantní i k náboženským menšinám. V tuzemsku by nepříklad jen 27 procent lidí nevidělo nic problematického na práci s muslime - číslo je opět nejnižší v celé EU. A jen 12 procentům by pak nevadilo, kdyby s vyznavačem islámu mělo romantický vztah jejich dítě.

Muslimové a budhisté by vadili mnohým Čechům i jako pracovní kolegové.

Podle aktivisty a kandidáta zelených do Evropského parlamentu Šádí Shanaáha poslední průzkum jen potvrzuje aktuální negativní nálady v Česku. „V minulých průzkumech se ukázalo, že Češi nemají v lásce dokonce ani své sousedy, snad kromě Slováků. Velká část společnosti nevidí dál, než za plot své zahrádky, sleduje bulvární média a v životě se s žádným člověkem z masa a kostí muslimského vyznání nesetkala,“ komentoval.

Malá zkušenost s lidmi jiné víry podle Shanaáha plodí strach. Navíc situaci nepomáhá ani nízká informovanost a kolikrát zkreslené informace o muslimech, které se objevují i v mainstreamových médiích. „Velkou vinu mají i politici, kteří se buď na vlně nesnášenlivosti přímo vozí, nebo jsou příliš vystrašení jít proti ‚veřejnému mínění‘, aniž by si uvědomili, že ho do značné míry spolu s médii vytváří,“ dodal.

Někteří Češi mají ale problém i s náboženstvím, které z historického hlediska velmi dobře znají. Až 20 procentům lidí by vadilo, kdyby jejich dítě mělo za partnera křesťana. Výsledek je opět nejhorší v celé EU. Někteří rodiče by nejásali ani z buddhistů. Spokojenost s takovým partnerem u jejich potomka projevilo jen 35 procent dotázaných.

V toleranci k lidem jiné sexuální orientace se řadíme do východní Evropy.

Méně tolerantní východ

Tolerancí vůči gayům a lesbám se pak Česká republika řadí do východního bloku Evropy. Podle dat by 22 procentům dotázaných vadilo na ulici vidět dva líbající se muže. V tuzemsku sice lidé s jinou sexuální orientací nebudí takové vášně jako například v Rusku či na Ukrajině, ale i tak většinová společnost vůči nim podle neziskové organizace Proud moc shovívavá není. „Jsme tolerantní do té doby, než se to začne týkat konkrétních osob. U nás to není o toleranci ale netečnosti vůči věcem kolem,“ popsal Štefan Novosad z mediálního oddělení nevládní organizace.

Jen 22 % Čechům by nevadil pohled na dva muže, kteří se líbají.

Jeho slova dokládá i grafické znázornění tolerance vůči sexuálním menšinám. Je na ni jasně vidět hranice mezi zeměmi východního bloku a západem. Česko se tak v statistikách řadí vedla Polska, Slovenska či pobaltských republik. O něco lépe pak z bývalého komunistického bloku vycházejí Maďaři.

Průzkum Eurobarometeru proběhl od 30. května do 8. června a zúčastnilo se ho 27 718 občanů 28 států EU. Na otázky z toho odpovídalo 1008 Čechů.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...