Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vadí slepicím plíseň v potravě?

Česko

Často vidím slepice zobat plesnivé vlašské ořechy. Škodí jim, ptá se Vladimír Hrubý ze Stochova-Honice. Odpovídá zoolog Evžen Kůs:

Příroda byla plná nebezpečných látek odjakživa. Jedovatost je ale relativní pojem – co je pro jeden druh nebo skupinu druhů smrtícím jedem, je pro jiná zvířata neškodná součást potravy. V přírodě je třeba zužitkovat maximum, a tak jsou různá zvířata vybavena různými ochrannými mechanismy. Například koaly se živí jedovatým listím eukalyptů jen proto, že vědí, v jaké fázi růstu list konzumovat. Zbytek obstarají enzymy a bakterie v trávicím traktu.

Aflatoxiny produkované plísněmi jsou považovány za jedovaté karcinogenní látky, a přitom existuje mnoho živočišných druhů živících se rozkládajícími se rostlinnými a živočišnými zbytky a zjevně bez problémů. Slepice nebo lépe řečeno kur domácí mezi ně beze sporu patří. Výzkumy ukázaly, že odbourávání aflatoxinů napomáhají některé druhy kvasinek a o ty není v bioodpadu nikdy nouze.

Navíc kur domácí je krátkověký druh s individuální citlivostí. Následky chronického působení toxinů se projevují hlavně u druhů dožívajících se vyššího věku. Nicméně i když zvíře vypadá zdravě, je třeba si uvědomit, že dochází k ukládání těchto látek a jejich reziduí v tkáních. U ptáků bývají toxiny vylučovány i v produktech – peří, rohovině, vnitřnostech a také ve vejcích.

Proto je nevhodné pravidelně zkrmovat slepicím nahnilé a plesnivé zbytky potravin. Pro člověka jsou aflatoxiny velkým zdravotním rizikem.

Vážení čtenáři, dotazy do této rubriky posílejte na adresu AMC Lidové noviny, ulice Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 nebo e-mailem na zahady@lidovky.cz. Obálku označte Věda – záhady.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!