6. prosince 2014 7:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Válka v Bosně skončila téměř před 20 lety. Pohřešovaných jsou však stále tisíce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Forenzní expert zkoumá kosti oběti srebrenického masakru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Forenzní expert zkoumá kosti oběti srebrenického masakru. | foto: Reuters

SARAJEVO  V Bosně a Hercegovině je od konce války v první polovině devadesátých let stále ještě pohřešováno na 8000 lidí. Většinu z nich tvoří 7000 osob ze Srebrenice, jejichž osud od obsazení města srbskými silami v roce 1995 je stále nejasný. Oznámila to v Sarajevu Mezinárodní komise pro nezvěstné osoby (ICMP).

Ve zprávě, kterou podle médií zveřejnila šéfka komise Kathryne Bombergerová, se kromě jiného také uvádí, že během válečného konfliktu, který Bosnu a Hercegovinu sužoval v letech 1992 až 1995, zmizelo téměř 30 000 lidí. Drtivou většinu pohřešovaných přitom tvoří muži, 87 procent.

ICMP se ve své práci stala i průkopníkem využívání DNA k identifikaci lidských ostatků. Proto se nyní stane globálním orgánem, který bude pomáhat při pátrání po milionech nezvěstných lidí na celém světě, sdělila podle agentury AP Bombergerová.

Řekla, že komise dostane stálý mezinárodněprávní status ještě během prosince. Postup vypracovaný ICMP a bosenskou vládou se podle ní stane obecným modelem pro státy, které se s problémem pohřešovaných osob potýkají.

Tři tisíce masových hrobů

Komise použila srovnávání DNA při identifikaci pozůstatků obětí, které byly exhumovány z více než 3000 masových hrobů. K tomu musela nejprve vytvořit databázi přes 100 000 vzorků krve členů rodin pohřešovaných, které pak srovnávala s DNA získanou z kostí nalezených lidských ostatků. Tento postup také poskytl Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu a bosenským soudům důkazy, jež vedly k odsouzení stovek pachatelů válečných zločinů.

Generální prokurátor Bosny a Hercegoviny Goran Salihović v souvislosti se zveřejněním zprávy ICMP podle listu Oslobodjenje uvedl, že prokuratura od svého ustavení před 11 lety už vznesla 264 obžalob týkajících seválečných zločinů. Dodal, že jen v posledních dvou letech bylo z těchto zločinů obžalováno 135 osob.

Odhaduje se, že válka v Bosně si vyžádala kolem 100 000 lidských životů. Kromě toho musely statisíce obyvatel opustit své domovy, buď je k tomu přímo donutili ozbrojenci znesvářených stran, nebo tak učinili sami ze strachu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse