Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Válka v Gruzii vyhání z Ruska peníze

Česko

Experti odhadují, že investoři stáhli ze země asi 20 bilionů dolarů. Moskevská burza spadla na dvouleté minimum

MOSKVA/PRAHA Konflikt v Gruzii neotřásl jen politickou pozicí Ruska ve světě. V největší krizi za posledních deset let se nachází i ruské bankovnictví. Země bojuje se silným odlivem kapitálu. Na kapitálových trzích došlo od května k poklesu až o 40 procent.

Ruské banky nemají peníze, a tak přestaly půjčovat i málo rizikovým klientům. Nejvíce zasažen je realitní a maloobchodní trh. „Jsou zde developeři, kteří nemohou dokončit své projekty. Nemohou získat peníze od nikoho, státní banky nevyjímaje,“ řekl listu Financial Times jeden z moskevských bankéřů, který si nepřál být jmenován.

Částka, kterou z Ruska odčerpali investoři od počátku konfliktu na začátku srpna, je obrovská. Analytici ji odhadují na 20 bilionů dolarů (zhruba 350 bilionů korun).

Proti těmto odhadům se postavila ruská centrální banka, která tvrdí, že jsou přehnané a žádný masivní odliv kapitálu se nekoná. Ve svém prohlášení odhaduje, že od srpna poklesly zahraniční investice v Rusku „pouze“ o 5 bilionů dolarů. Propad zažívá i moskevská burza RTS(Russian Trading System), jejíž index klesl včera o dalších 4,36 procenta na 1334,33 bodu a je na nejnižší hodnotě od června 2006. Jeho hodnota se tak už blíží polovině rekordu kolem 2500 bodů z května. Propad způsobil hlavně menší zájem investorů o rubl a také klesající ceny ropy na světových trzích. Pokud ty by klesly pod 100 dolarů, obávají se analytici propadu indexu moskevské burzy až na 1200 bodů.

Mnoho ruských oligarchů také v minulosti nakupovalo nemalé množství akcií velkých společností ke spekulacím. Banky, které jim na to půjčily, teď chtějí peníze vrátit. Podle analytika moskevské Unicredit Bank Sergeje Sidorova budou teď oligarchové nuceni své spekulační podíly vyprodat za libovolnou cenu, aby splnili své závazky. Důvodem současné krize ale není jen konflikt v Gruzii. Investice v Rusku podle analytika ruské investiční banky Uralsib ohrožuje i zpomalující ruská ekonomika, zvyšující se ekonomická závislost na prodeji ropy a nedostatečná schopnost nalákat do země investory.

Ruského prezidenta Dmitrije Medveděva nechává současný vývoj klidným. Propad je podle něj dočasný. Prezident dodal, že je v moci ruské vlády, aby propad zvrátila a dostala akcie zpět na úrovně, kde byly na začátku roku. „Myslím, že tyto změny nakonec nejsou tak dramatické a přinesou stabilizaci,“ řekl Medveděv.

Autor: