30. ledna 2012 15:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Váňa odstoupil z funkce předsedy ČSSD. Kvůli korupční kauze

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Miroslav Váňa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Váňa | foto: ČSSDReprofoto

PARDUBICE Předseda krajského výkonného výboru ČSSD v Pardubickém kraji Miroslav Váňa rezignoval na svou funkci. Sdělil mluvčí krajské sociální demokracie Miloslav Kučera. O Váňovi se v poslední době psalo v souvislosti s údajnou korupční kauzou bývalého krajského místopředsedy strany Miroslava Petržílka.

Do médií také unikla nahrávka jeho rozhovoru, v níž se vulgárně vyjadřuje o manipulaci s potenciálním budoucím hejtmanem Janem Tichým (ČSSD) a financování strany. Váňa, který zůstává poslancem ČSSD, tvrdí, že žádnou vinu necítí.

"Především nechci, aby v souvislosti s mediální kampaní vůči mé osobě kvůli tajně pořízené nahrávce, která má dokázat mé údajné provinění ve věci financování kampaně do krajských voleb, bylo i nadále poškozováno dobré jméno ČSSD," uvedl Váňa ve svém prohlášení. Na nahrávce poslanec mluví s neznámým člověkem o financování voleb a ČSSD.

ČTĚTE TAKÉ:


"Až budeš přemýšlet o tom, kolik dáš té či oné straně do krajských voleb, já to chci vědět, ale nechci to od tebe a chtěl bych, aby to přijal Mirek Petržílek," říká například Váňa na nahrávce. Petržílek údajně prostřednictvím značného množství místních organizací ovládal rozhodování strany v celém regionu. V další části Váňa nevybíravými slovy popisuje, jak Tichého obklopí svými lidmi, aby jej měli pod kontrolou.

Tajné pořízené záznamy

Poslanec ve vyjádření pro média uvedl, že se od obsahu záznamu distancuje, "jelikož je to dílo uměle vyrobené a záměrně sestříhané z více rozhovorů, věty jsou vytrhovány a záměrně sestavovány v nový celek".

Váňa tvrdí, že chce očistit svou pověst. "Nadále odmítám spekulace o tom, že tato nelegálně pořízená nahrávka má ukázat, že jsem se choval v rozporu se zákony naší republiky a stanovami ČSSD," napsal v prohlášení.

Jeho výroky minulý týden odsoudili hejtman Radko Martínek (ČSSD) i krajský radní Jan Tichý. Nahrávkou se má zabývat také politické grémium ČSSD. Podle krajského mluvčího ČSSD Kučery se Váňa v pátek sešel s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou.

Nahrávce s Váňou předcházely tajně pořízené záznamy Petržílka. Loni na podzim si ho skrytě nahrál spolumajitel pardubické stavební firmy Chládek a Tintěra Libor Joska, protože Petržílek po něm údajně chtěl mnohamilionové úplatky. Případ vyšetřuje policie.

Lidovky.cz, ČTK
  • 4Diskuse