Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

VANĚK: Dobře zadělané těsto a 100 gramů přemýšlení. To je recept na úspěšnou kuchařku

Jídlo

  6:14
Často se mě lidé ptají, jak jen napsat dobrou kuchařskou knihu. Tak tady je můj recept na dobrou kuchařskou knihu. Pro jistotu v bodech.

Šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk. foto: Lidovky.cz

1/ Nejprve zachyťte nápad cca 0,5 kg (možno nahradit vizí).

2/ Přimíchejte 100 g přemýšlení, 100 g průzkumu trhu a nechte důkladně vykynout.

3/ Při skleničce dobrého vína smíchejte v míse první tři ingredience s větší dávkou vlastní pokory a nakažlivého entusiasmu.

4/ Nechte alespoň dva měsíce uzrát, ale k základnímu těstu se minimálně každý druhý den vracejte v myšlenkách a občas opatrně promíchejte.

5/ Necháte-li těsto zrát déle, budete nuceni přidat špetku manželčina donucení, že je již čas opravdu začít něco dělat.

6/ Vytvořte co nejlepší kalkulace pro kolik osob chcete knihu uvařit. Kalkulací se držte zuby nehty!

7/ Přidejte kilogram těch nejlepších spolupracovníků ochotných se hádat a mít vlastní názor a uvařte s nimi a zapište nahrubo všechny recepty krok za krokem. Volejte jim bez problémů ve 4:00 ráno a žádejte oponenturu vašeho aktuálního nápadu na celkové zpestření té či oné kapitoly. Nenechte se odradit jejich ospalou mluvou! Potěšte je slovy, že také nespíte a přemýšlíte, jak vytvořit předěly mezi jednotlivými kapitolami. Ujistěte je, že kniha bude perfektní. Zvedněte jim náladu, čímž jim zlepšíte zbytek noci.

8/ Pokrmy které po uvaření a sepsání nekonvenují s bodem 1 tohoto receptu odložte stranou a doplňte o jiné. Potěšte telefonicky své spolupracovníky o vašich změnách v receptech které se musí ihned převařit zatímco oni lelkují v biografu, divadle či na zubařském křesle. Je-li v tomto případě jejich reakce kyselá, uschovejte váš nápad pod pokličku a nechte bublat do rána.

9/ Během neustálého míchání na mírném ohni, vznikající vláčné těsto zahustěte fotografiemi vynikajícím vždy čerstvým fotografem občas plačícím nad vaší neústupností a umíněností fotografování úhlů jednotlivých pokrmů vzešlých z bodu 2.

10/ Vnímejte návrhy okolí na doplnění koření v podobě názorů a nápadů vašeho okolí, avšak stále se zuby nehty držte podstaty bodu 1 a 2.

Roman Vaněk

Roman Vaněk vystudoval SoŠ výtvarnou v Praze. Pracoval jako fotoreportér, mj. i v LN. Jeden ze zakladatelů Studentských listů v prosinci 1989. V roce 1993 začal podnikat, 18 let obchodoval s Brazílií, 11 let s Čínou. Jako první začal importovat brazilská vína do Evropy. Spřátelil se s významnými kuchaři, navštívil stovky restaurací. Absolvoval kulinářské stáže, má výuční list jako kuchař. V lednu 2008 otevřel Pražský kulinářský institut. ročně jím projde na čtyři tisíce žáků. Napsal devět kuchařských knih, vesměs bestsellerů.

11/ Nedržte kuchařku pod pokličkou celou dobu. Nechte nahlédnout široké okolí do zákulisí příprav jak vám to jde. Využijte k tomu sociální sítě.

12/ Jakmile začnete do díla přimíchávat za častého podlívání kvalitním vínem načisto sepsané recepty, myslete na každý detail. Myslete na budoucí čtenáře. Myslete na to, že knihu otevřou i úplní amatéři, kteří mají koupí knihy stejnou možnost si uvařit dobré jídlo jako ti, kteří již vaří lépe.

13/ Jakmile se po cca měsíci bezesného míchání a psaní a přepisování a škrtání a doplňování vše spojí v celistvou hmotu, vše šetrně natrhejte na jednotlivé kapitoly.

14/ Přimíchejte 200 g korektur.

15/ Takto připravené předejte do postprodukce a grafikům.

16/ Pohádejte se s kolegy z postprodukce a grafiky, kterým by se hodilo pro větší čistotu knihy pár vámi sepsaných informací vyhodit, či naopak doplnit. Buďte krutí a neúprosní! Myslete na každý detail.

17/ Zjistíte-li, že je vše příliš řídké přidejte dalších 200 g korektur a řekněte všem, ať přidají i když mnozí padají únavou a začínají vás tajně i otevřeně nenávidět

18/ Mějte i přes mnoho nápadů z okolí stále na mysli svůj koncept vycházející z bodu 1 a 2.

19/ Objednejte papír do tisku a vyšlete do tiskárny na kontrolu své nejlepší kolegy z postprodukce. Vzhledem k tomu, že každé dvě hodiny dva dny kontrolují jednotlivé nátisky knihy, zavolejte jim do tiskárny cokoliv povzbuzujícího. Snažte se jim do telefonu nepřipomínat, ať s vámi nehovoří jako zombie. Pozor! V tuto chvíli nikomu z vašich spolupracovníků neříkejte, že jste dostali nápad na novou knihu. Někdo by mohl zkvasit!

20/ Nezapomeňte na nikoho, kdo s vámi spolupracoval. V knize každému poděkujte! Bez nich by vaše kniha skončila maximálně v bodě 1 a 2. 

21/ Týden po autogramiádě usněte ve stoje vyčerpáním, ale s úsměvem na rtech, že jste dodrželi bod 1 a 2 a použili partu těch nejlepších lidí a spolupracovníků včetně rodiny a to více než v Bio kvalitě.

Jídlo pod palbou

Nová rubrika serveru Lidovky.cz. O své názory, zážitky a dojmy z gastronomie se se čtenáři podělí šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, šéfkuchař restaurace Grand Cru Jan Punčochář, nejlepší český sommeliér Jakub Přibyl a a nově také šéfkuchař a spolumajitel nově otevřeného komplexu restaurací Mánes, člen Pražského kulinárního institutu a ambasador značky Tork pro lepší hygienu v restauracích Jaroslav Zahálka. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!