28. srpna 2012 15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vařil vůdci, pak z KLDR uprchl. Teď ho Kim pozval na večeři

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Ri Jong-ho a Kim Čong-un na snímku z února 2012 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ri Jong-ho a Kim Čong-un na snímku z února 2012 | foto: Reuters

TOKIO Bývalý šéfkuchař severokorejského vládce žil roky v hrůze, že mu na dveře zaklepe tajný agent a zabije ho. Obával se, že režim KLDR ho tak potrestá za to, že se vrátil do Japonska a napsal knihu o extravagantním životním stylu severokorejských diktátorů. Stávající vůdce Kim Čonmg-un šéfkuchaře skutečně nechal vyhledat. Pozval jej do Pchjongjangu na večeři.

Šéfkuchař, který vystupuje pod pseudonymem Kendži Fudžimoto, s jistou nervozitou pozvání od Kima, jehož si pamatoval jako baculatého, předčasně vyspělého teenagera, přijal. Na nedávno skončené dvoutýdenní návštěvě se mu pak nabídla vzácná možnost nahlédnout do soukromí tajemného mladého severokorejského vůdce, píše deník The International Herald Tribune.

Podle Fudžimota se Kim Čong-unovi za krátkou dobu vlády podařilo do značné míry změnit tajnůstkářskou stalinistickou vládu v otevřenější režim. Kim Čong-un ho ihned po příjezdu vřele objal, což by bylo u jeho strohého, odměřeného otce, jenž vládl KLDR sedmnáct let, naprosto nemyslitelné. "Vaše zrada je nyní zapomenuta," řekl mu údajně Kim na tříhodinové oficiální večeři v Pchjongjangu, kde ho přivítal se svou elegantně oblečenou manželkou.

Opustil rodinu i luxus
Fudžimoto opustil v roce 2001 svou severokorejskou ženu a dceru a pod záminkou krátké cesty do Japonska kvůli údajnému nákupu ryb odjel z KLDR natrvalo. Důvodem byla podle něj skutečnost, že čím dál víc jeho severokorejských známých začalo "mizet" a jeho přepadl strach, že brzy dojde řada i na něj.

Kromě rodiny, s níž se nedávno znovu setkal, za sebou Fudžimoto v Severní Koreji nechal i privilegovaný život severokorejské vládnoucí dynastie, jejíž luxusní vily s vlastními kuželnami, množství dovozových aut a bankety doprovázené vystoupeními tanečnic a boxerských šampionek popsal ve svém knižním díle.

Od té doby se podle něj mnoho změnilo. Na hranicích s Jižní Korejí jsou sice nadále připraveny tisíce severokorejských vojáků, jaderný program KLDR pokračuje a severokorejští uprchlíci vyprávějí, že nový vůdce zahájil tvrdé pronásledování lidí pokoušejících se ze zbídačelé země utéci.

Kim Čong-un s manželkou Ri Sol-ču. Nedatovaný snímek zveřejnila severokorejská agentura KCNA

Fudžimoto si ale během návštěvy, která začala 21. července, všiml, že v obchodech s potravinami v Pchjongjangu, které byly v dobách hladomoru v 90. letech prakticky prázdné, jsou nyní spousty zeleniny a masa. Restaurace, kam si často chodil dát pokrmy z nudlí a která bývala obvykle zcela tichá, se podle něj nyní pravidelně plní zákazníky. Fudžimoto se domnívá, že většina potravin pochází z Číny, a čínští byznysmeni jsou v severokorejské metropoli také čím dál víc k vidění.

Čtěte také:

Dalším překvapením byla pro něj všudypřítomnost mobilních telefonů, které se staly nezbytností především pro mladé obyvatele města. Fudžimotovo tvrzení ohledně zlepšené životní úrovně obyvatel Pchjongjangu je v souladu s postřehy dalších návštěvníků. Šéfkuchař nicméně přiznává, že netuší, zda změny zažívají i jiné části země.

"Když jsem tu žil dříve, panovala tu temná nálada a lidé neustále chodili se svěšenými hlavami. Nyní jsou živější a nebojí se tolik ukázat úsměv," podotýká. Při setkání s Kimem Fudžimota překvapilo, jak vážené postavení má vůdcova manželka Ri Sol-ču. Zatímco Kim Čong-il prakticky neukázal veřejnosti žádnou ze svých tří manželek, Ri, oblečená vkusně v černé blůze s červenými puntíky a v černé sukni, přišla na večeři po Kim Čong-unově boku. Sám Kim působil uvolněně a veseleji než jeho otec a zdálo se, že si je jist svým postavením, ačkoli ho jako vždy doprovázel jeho strýc Čang Song-tchek, který působí podle řady analytiků de facto jako regent mladého vůdce.

Dvě tváře Kima
Kim Fudžimota pohostil svým oblíbeným červeným vínem z oblasti Bordeaux a kouřil francouzské cigarety. "Generál naslouchal všemu, co jsem mu říkal, a přikyvoval, dokonce i když jsem ho vyzýval, aby otevřel KLDR světu," uvedl Fudžimoto. "Kim Čong-il by nikdy mlčky neposlouchal takové názory," dodal. Podle expertů Fudžimotovo vyprávění potvrzuje stále častější názor, že nový vůdce je ochoten změnit přinejmenším formu, když ne podstatu poslední stalinistické bašty na světě.

"Kim Čong-un má dvě tváře. Na jednu stranu je nesmlouvavý vůči Jižní Koreji z vojenského hlediska, na druhou stranu vystupuje jako velkorysý vůdce svého národa," konstatuje jihokorejský analytik Čchong Song-čang. Fudžimoto nyní plánuje vracet se do Severní Koreje několikrát ročně, především proto, aby mohl být se svou rodinou. Doufá však, že se znovu setká i s Kimem.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse