16. února 2009 12:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Varování z českých hor: Pozor na laviny!

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Lavina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lavina (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Záchranáři varují turisty ve všech českých horách před pohybem ve volném terénu. Hrozí tam buď laviny nebo sesuvy velké masy sněhu. "Lidé by se neměli vydávat mimo značené cesty a sjezdovky. Sníh je může zavalit i v lese," řekl Adolf Klepš z horské služby. Smrt pod lavinou našli přitom od prosince už dva lidé.

Záchranáři varují turisty ve všech sedmi českých horských oblastech. V Krkonoších a v Jeseníkách platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice, obrovské množství sněhu ohrožuje lyžaře také v Beskydech.

Klepš: Sníh může zavalit člověka i v lese
"Lidé by se neměli vydávat mimo značené cesty a sjezdovky ani v Krušných, Jizerských a Orlických horách a na Šumavě. Sníh je může zavalit i v lese," řekl zástupce republikového náčelníka horské služby Adolf Klepš.

V Česku zahynuli od loňského 1. prosince do dneška dva lidé zasypaní lavinami. V Krkonoších a v Jeseníkách se vypravili na zakázaná místa.

Běžkaři by si měli dát pozor na hřebenech
"V Beskydech připadlo v minulých dnech na zmrzlou krustu 80 až 110 centimetrů sypkého prachového sněhu. Na podkladu nedrží a může ujet hlavně na prudkých svazích. Běžkaře vyzýváme, aby se u nás informovali, které hřebenové cesty jsou nyní bezpečné," uvedl náčelník horské služby v Beskydech Radim Pavlica.

V Beskydech usmrtilo před třemi lety uvolněné sněhové pole mladíka. Zavalilo ho v korytě potoka na okraji lesa. "Minulé dvě zimy byly mírné a lidé zapomněli, jaké tragédie mohou nastat kvůli sesuvům sněhu ve volném terénu," upozornil Pavlica.

Sněžit bude podle meteorologů dál
Meteorologové předpovídají, že během dneška a úterý nasněží na horách dalších až 30 centimetrů sněhu. "V Krkonoších navál vítr již nyní na některá místa sníh do výšky několika metrů," dodal Klepš.

Aktuální údaje o lavinovém nebezpečí přináší horská služba na svých internetových stránkách www.horskasluzba.cz - turisté tam najdou i podrobnosti o záchraně z laviny, o ochraně před lavinami a deset hlavních pravidel pro pohyb ve volném terénu.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz