8. prosince 2008 16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Francii znesvětili stovky hrobů muslimů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 60Diskuse
Ve Francii bylo znesvěceno asi 500 muslimských hrobů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve Francii bylo znesvěceno asi 500 muslimských hrobů. | foto: ČTK

PAŘÍŽ Kolem pěti set muslimských hrobů znesvětili v noci na dnešek neznámí pachatelé poblíž Arrasu na severu Francie. Na náhrobních kamenech se objevila písmena vytvářející nápisy znevažující islám nebo hákové kříže, informovaly místní úřady. Francouzští vládní činitelé stejně jako představitelé opozice tento vandalský čin ostře odsoudili.

Pomníky na vojenském hřbitově Notre-Dame-de-Lorette byly podle vyšetřovatelů posprejovány černou barvou podobným způsobem jako již v dubnu letošního roku. Od té doby hřbitov průběžně kontrolují policejní hlídky.

Ve Francii bylo znesvěceno asi 500 muslimských hrobů.Naposledy tam policisté byli kolem půlnoci a ničeho si prý nevšimli, nikde nenarazili na podezřelé vozidlo, které by vezlo pachatele. Policie upozornila, že jde o obrovský otevřený prostor, který není možné dost dobře hlídat.

Muslimské hroby byly znesvěceny kromě letošního dubna i ve stejný měsíc loňského roku. Počet počmáraných kamenů přitom povážlivě rostl - poprvé šlo o 52 náhrobků, o rok později o 148 a nyní přibližně o 500.

V areálu je pohřbeno kolem 40.000 padlých vojáků z první světové války, z toho přibližně polovina v hromadném hrobě a polovina po jednom samostatně.

Mezi francouzskými vojáky sloužilo i mnoho mužů z kolonií ze severoafrického Magribu, zejména pak z Maroka.

Francouzský premiér François Fillon vandalismus odsoudil a označil ho za útok proti cti padlých. Zároveň slíbil, že původci činu budou přísně souzeni. Vůdkyně opozičních socialistů Martine Aubryová prohlásila, že akt je útokem na samy základy republiky, a řekla, že soucítí s muslimskou komunitou ve Francii obzvlášť dnes, kdy slaví jeden z největších islámských svátků íd al-adhá, neboli svátek oběti.

ČTK, Lidovky.cz
  • 60Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!