9. srpna 2008 16:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve Studénce už odklízí trosky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 79Diskuse
Ve Studénce pokračuje vyšetřování příčin neštěstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve Studénce pokračuje vyšetřování příčin neštěstí. | foto: ČTK

STUDÉNKA České dráhy (ČD) kvůli policejnímu vyšetřování na několik hodin přerušily na některých místech odstraňování následků páteční nehody rychlíku ve Studénce na Novojičínsku. Kolem poledne ale už bylo odklízení trosek v plném proudu, policejní vyšetřovatelé postupně prohlíží zřícenou mostní konstrukci a předávají ČD další místa k odstranění následků.

"Probíhá ohledání místa činu a na místě jsou znalci, kteří zkoumají mostní konstrukci. Nemá to ale vliv na odstraňování následků nehody, nejsou zastaveny práce na odklízení trati," zdůraznil náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel. Policie podle Kužela zatím nepustila dráhy jen na mostní konstrukci. Podle náměstkyně ministra
vnitra Lenky Ptáčkové Melicharové pouze vyšetřovatelé nechtěli, aby železničáři hýbali s troskami mostu, aby mohli soudní znalci zaměřit mostovku pro nutnou počítačovou rekonstrukci nehody.

Letecký pohled na místo, kde narazil rychlík Eurocity do zříceného silničního mostu

"Tato operace je možná pouze za denního světla," vysvětlila. Na vyšetřování neštěstí, při kterém zahynulo sedm lidí a několik desítek bylo zraněno, pracuje dvacetičlenný tým policistů. Podle mluvčí novojičínské policie Mirky Šálkové Michálkové policie nehodu vyšetřuje s podezřením na trestný čin obecného ohrožení. Byl vytvořen tým vyšetřovatelů, který provádí dokumentaci a výslechy hospitalizovaných.

"Přednostně jsou vyslýcháni cizinci, aby se mohli vrátit domů," uvedla. Další skupina vyšetřovatelů podle mluvčí zajišťuje technickou dokumentaci od stavebních firem, stavebního úřadu a projektantů. "Vyšetřovatelé již vyslechli hlavního stavbyvedoucího subdodavatelské firmy Bögl & Krýsl a hlavního dodavatele stavby ODS - Dopravní stavby Ostrava," uvedla mluvčí.

Společnost Bögl a Krýsl, která jako subdodavatel zajišťuje část prací ve Studénce, příčinu pádu mostu podle svého dnešního vyjádření nezná. "Můžeme zatím jen potvrdit, že naše společnost prováděla přípravné práce, nezbytné  pro zásun mostu, který měl proběhnout ve večerních hodinách," sdělil generální ředitel společnosti Josef Krýsl.

Armádní tank odtahuje části mostu
Sto dvacet lidí, kteří začali s odklízením v pátek kolem 20:00 a měli pracovat celou noc, přerušilo práce dnes mezi 02:00 a 03:00. "Policie si nepřála, abychom jakkoli manipulovali s vozy, které jsou na místě," uvedl mluvčí drah Ondřej Kubala. Dráhy podle něj nesměly hnout s lokomotivou a třemi vagony, které skončily pod mostní konstrukcí, aby nezmařily vyšetřování příčin nehody.

"Mohli jsme odklidit jeden vůz, který byl poničený, ale nebyl přímo v kontaktu s mostní konstrukcí," dodal Kubala. Na místě drážní technici a veškerá speciální technika, včetně největšího kolejového jeřábu v České republice, který uzvedne až 125 tun, či speciálního vyprošťovacího tanku drážních hasičů. Na místě pracuje také armádní tank, který bude odtahovat části mostu. Ty potom hasiči rozřežou.

Provoz na jedné koleji bude zřejmě obnoven v neděli
Naopak svou práci podle Kubaly v noci nemusela přerušit pohotovostní četa
Správy železniční a dopravní cesty. Jejich členové celou noc dávali dolů poničené troleje, tato práce podle Kubaly přímo nesouvisela s mostem. Železničáři musí celkem odklidit trosky téměř 90 tun těžké lokomotivy, dvou velmi vážně poškozených vozů a dalších dvou vykolejených vozů. Bude také nutné odklidit velkou mostní konstrukci, která se zřítila těsně před přijíždějící vlak.

Podle zaměstnance Českých drah Jana Paroubka, který má odklízení trosek na starosti, by ještě dnes mohla být jedna kolej na železniční trati prázdná. Provoz na jedné koleji by tak podle něj mohl být obnoven v neděli.

V šesti nemocnicích nyní zůstává 33 lidí, stav některých je i nadále vážný. Část
pacientů zraněných při srážce vlaku se spadlou mostní konstrukcí by měla být propuštěna do domácího léčení i v neděli. Policie už zná jména šesti zemřelých, chybí objasnění totožnosti jedné mrtvé ženy. Ještě v poledne nebyla známa jména dvou žen, spekulovalo se o tom, že jsou z Polska. Zhruba v 15:00 příbuzní identifikovali třicetiletou ženu z Olomouce.

Lidovky.cz
  • 79Diskuse