14. října 2007 10:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve světě zabíjejí povodně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ve španělském městě strhla rozvodněná řeka most. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve španělském městě strhla rozvodněná řeka most. | foto: AFP

SAN JOSÉ, TUNIS Ve světě řádí silné lijáky, s povodněmi se potýká zejména Tunisko, Kostarica, Panama i Španělsko. Živel si vyžádal již přes dvacet obětí. Nejhorší situace je v Kostarice, kde došlo i k sesuvům bahna. V Panamě připravily lijáky o domov mnoho lidí.

V Kostarice několik dní silných dešťů a sesuvy bahna způsobily smrt 14 lidí. V sousední Panamě vyvolaly lijáky chaos mezi lidmi a mnoho z nich připravily o domov.  Pod závalem bahna se ocitlo několik skromných domů ve městě Atenas západně od kostarického hlavního města. Záchranáři našli ve změti ruin a bahna 14 těl, která nejevils známky života. Bahno zavalilo obytnou čtvrť, kde žijí převážně rodiny chudých zemědělců.

Záplavy postihly také lázeňské středisko Parrita na Tichomořském pobřeží, kde se voda vylila z řek. V Panamě se pohřešují dvě osoby a více než stovka přišla o přístřeší. Osmiletou dívenku odnesla voda, když se koupala v řece; druhá pohřešovaná osoba ve věku kolem osmdesáti let zmizela při práci na poli. Tři desítky obětí si vyžádaly záplavy, které trvají již čtrnáct dní na Haiti.

V Tunisku zahynulo devět lidí

Při záplavách způsobených přívalovými dešti zahynulo v sobotu v Tunisku nejméně devět lidí a dalších osm je pohřešováno. Lidé prý umírali v důsledku záplav především v hlavním městě Tunisu a na jeho severní a severozápadní periferii. Některé z obětí zahynuly v autech
poté, co jim dovnitř natekla voda.

Přívalové deště začaly na severu Tunisku počátkem víkendu. Na několika místech znemožnily průjezd na dopravních komunikacích, a odřízly tak od světa některé vesnice.

Španělsko hlásí jednu oběť
Silné lijáky způsobily problémy i ve Španělsku, zasáhly zde oblast s městem Els
Poblets. Zde přišla o život jedna žena. Několik osob muselo být evakuováno z obydlí ohroženého stoupajícími vodami řeky Girona. Povodeň také odřízla několik silnic.
Podle příslušníka španělské civilní gardy se evakuace lidí uskutečnila pomocí vrtulníků, které zachraňovaly zoufalce uvízlé na střeše svého domu v obci El Vergel. Řeka strhla také most v Beniarbeigu.

ČTK