3. prosince 2014 17:41, aktualizováno  19:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový výbuch ve Vrběticích: jde o sklad jen 150 metrů od původní exploze

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 42Diskuse
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

VLACHOVICE (ZLÍNSKO) V areálu ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, ve středu ráno vybuchl další sklad s municí, exploze se ozývaly až do odpoledne. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) šlo o objekt vzdálený asi 150 metrů od muničního skladu, který vybuchl 16. října.

S velkou pravděpodobností patří podle ministra ostravské společnosti Imex Group, která měla pronajatý také sklad vybuchlý v říjnu. Právní zástupce společnosti to ale odmítl.

„Pokud jde o sklad, který je 150 metrů od původního výbuchu, tak není náš. My máme sklady číslo 12 a 14. Vybuchlý sklad měl číslo 16 a mezi ním a dalšími našimi sklady jsou sklady ještě někoho jiného,“ řekl právní zástupce firmy Radek Ondruš.

Výbuchy ustaly, sklad stále hoří

Podle Stropnického však s devadesátiprocentní jistotou byla nájemcem budovy opět firma Imex Group. Sklad podle něj hoří vysokým plamenem, příčiny výbuchu nejsou známy. Armáda odpoledne kontrolovala místo vrtulníkem, jinak se k centru výbuchu nemohla přiblížit.

„Už k žádným explozím nedochází, ale sklad hoří poměrně vysokým plamenem,“ uvedl večer Stropnický. Budova byla podle něj v minulých dnech otevřena a zběžně zkontrolována, nic ale nenaznačovalo tomu, že by objekt mohl vybuchnout.

Pyrotechnici chtěli munici odvézt. Teď jsou zpět na začátku

Po celý den přitom nebylo známo, z jaké části areálu se výbuchy ozývají, zda z původního epicentra či jiné části. Obyvatelé sousedních obcí již ráno tvrdili, že exploze pocházejí z jiného místa než z původního epicentra.

Exploze zněly z areálu celý den, byly přitom neočekávané. Pyrotechnici areál po říjnovém výbuchu čistili již delší dobu, v těchto dnech se mělo začít s odvozem munice z jiných skladů.

K TÉMATU:

Kvůli novým explozím však byly ráno evakuovány sousední obce Lipová a Haluzice celkem s 400 obyvateli i areál bývalých Vlárských strojíren. Několik lidí strávilo den v nabízených prostorách v Loučce a Slavíčíně, odpoledne jim bylo nabídnuto přespání v hotelovém zařízení. 

Z Haluzic tuto možnost nikdo nevyužil, z Lipové několik lidí. Kraj byl podle hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) připraven zajistit ubytování pro všechny obyvatele obou obcí, a to i na více dnů. Podle krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka se zatím nechystá evakuace dalších obcí.

Nikdo při výbuchu ve skladech nebyl, ujistil Tkadleček

V areálu muničních skladů se dosud poslední neřízený výbuch ozval před půlnocí ve středu 12. listopadu. Pyrotechnici stanovili sedmidenní lhůtu bez náhodných detonací, po jejímž uplynutí začali chystat areál na odvoz uskladněné munice. V neděli dokončili úklid okolí komunikací a skladů tak, aby odvoz mohl začít.

Výbuchy tento proces vrátily na začátek. Při říjnovém výbuchu zemřeli dva zaměstnanci společnosti Imex Group. Podle Tkadlečka ráno v době výbuchů neměl být v areálu žádný člověk. Lidé z okolí si již další skladování munice na místě nepřejí.

ČTK, Lidovky.cz
  • 42Diskuse