Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

PŘIBYL: Letní víno? Růžovky k masu i ovocným salátům

Jídlo

  9:00
Jedním z velmi oblíbených letních nápojů bývá růžové víno. Často jsem se zamýšlel, proč tomu tak je. Ano, jsou osvěžující, ale mohou být i zemité a těžší, která se spíš hodí do zimních dní. V Čechách je to ale jasné, růžovky se pijí v létě a hotovo. Nikdo nevysvětlí proč, ale zkrátka to tak je.

Jakub Přibyl foto: Archiv Jakuba Přibyla

Kategorie růžových vín se poměrně těžko charakterizuje. Ono totiž úplně nejde ani o odrůdu daného vína, jako o proces výroby a to, odkud pochází.

Růžová vína mohou mít barvu od lehce starorůžové až po malinově červenou. Tón vína je dán jednak odrůdou, ale také tím, jak dlouho se víno při jeho výrobě nechává na slupkách kvasit. Kupříkladu intenzivní barva frankovky, pokud se nechá ležet dlouho, způsobí tmavší odstín růžové. Zajímavé je, že ač se růžová vína výrobou podobají spíše červeným, jejich chuť připomíná více vína bílá.

Právě podle intenzity odstínu růžové se můžeme orientovat při kombinování růžovek s jídlem. Lehká minerální vína budou mít vždy světle růžovou barvu a skvěle se budou doplňovat s lososem, sušenými šunkami nebo s ovocným salátem. Polosuchá růžová vína sytější růžové, které jsou doménou zejména moravských vinic, výborně padnou ke grilovanému kuřecímu nebo krůtímu masu, a neméně dobrá budou i v kombinaci s ovocnými dezerty. Těžká růžová vína, která pochází nejčastěji ze Španělska či jihu Itálie mají až malinově červenou barvu a perfektně padnou třeba k telecím žebrům nebo k tuňáku.

Pokud budete chtít kombinovat zeleninu nebo sýry, pak se raději růžovým vínům vyhněte. U zeleniny určitě sáhněte po bílém víně a u sýrů se pak řiďte tím, jak moc je sýr aromatický.

Růžové víno

Ač tvoří růžové víno minimální část z objemu celkové výroby vína, i ono se v některých případech vyrábí tak, aby mohlo dále zrát. To, že se růžové víno musí vypít ještě téže rok je pouze mýtus. Některá růžová vína mohou mít potenciál zrání až deset let. Pokud se někdo setká s růžovým vínem poprvé, pak si může pomyslet, že je to vlastně směs vína bílého a červeného. Každý, kdo jen trochu vína zná, by se mohl začít smát. Existuje ale i jedna možná překvapivá oblast, kde je tato metoda povolená. Jde o slavnou oblast Champagne, kde se smí vyrábět růžové víno právě smícháním červeného s bílým. Nejde ale o konečný produkt, se smíchaným vínem se dále pracuje než dojde do stadia finálního vína.

A jaké růžové moravské bych sám doporučil? Doménou této oblasti jsou hlavně polosuchá růžová vína, středně intenzivní barvy, ale stále svěží. Velmi dobrá vína mohu doporučit z vinařství Lahofer, Piálek & Jäger nebo i ze skvělého vinařství Mikrosvín Mikulov.  

Jakub Přibyl

Momentálně nejlepší český sommeliér působil jako vrchní sommeliér v předních českých restauracích, mezi něž patřil i pražský hotel Four Seasons nebo gourmet restaurant Kalina. V letech 2012, 2013 a 2014 zvítězil v soutěži o mistra sommeliéra České republiky. Jeho jméno se také pravidelně objevuje na vrchních příčkách jak v tuzemských, tak i zahraničních soutěžích. V těchto dnech působí jako head sommeliér společnosti Premier Wines & Spirits, která mimo jiné provozuje vyhlášenou restauraci Grand Cru Restaurant & Bar. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!